W obecnych czasach komputerowe badanie stóp stanowi najdokładniejsze odwzorowanie pracy naszych stawów w statyce (podczas stania) oraz w dynamice (podczas chodu). Dzięki wykorzystaniu maty komputerowej jesteśmy w stanie precyzyjnie określić dysfunkcję stopy, miejsca narażone na przeciążenia oraz dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne.

 DLA KOGO?

Badanie komputerowe stóp będzie przydatne w przebiegu wszelkich kontuzji przeciążeniowych w obrębie kończyn dolnych oraz kręgosłupa. Pomocne będzie również po wszelakich skręceniach oraz złamaniach. Pozwoli nam ono określić czy stopa pracuje w prawidłowy dla siebie sposób i czy nie potrzebuje wsparcia w postaci wkładek ortopedycznych. Należy pamiętać, że wkładki powinno się wykonywać dopiero w momencie gdy będziemy mogli w pełni obciążać nasze stopy, a więc osoby po operacjach lub złamaniach zapraszamy kiedy już będą mogły chodzić bez kul.

Stopy jako fundament naszego ciała w dużym stopniu wpływają również na stawy położone wyżej, a więc problemy z kręgosłupem mogą wynikać właśnie ze złej pracy stóp lub z asymetrii obciążenia. Często praca lokalna na danej strukturze przynosi tylko częściowe lub krótkotrwałe efekty, ponieważ przyczyna leży gdzieś indziej. Dlatego takie badanie będzie przydatne prawie w każdym problemie dolnej części ciała z jakim pacjent przychodzi do fizjoterapeuty.

JAK PRZEBIEGA KOMPUTEROWE BADANIE STÓP?

W naszym gabinecie w Warszawie sprawdzamy stopy na macie komputerowej na dwa sposoby -  statycznie oraz dynamicznie. W badaniu statycznym (podczas stania) mierzymy między innymi asymetrię w obciążeniu prawej i lewej strony. Jesteśmy w stanie określić również, które miejsca mogą być przeciążone oraz sprawdzić w jakiej kondycji są łuki naszej stopy. Jednak badanie przeprowadzone podczas chodu, a więc tzw. badanie dynamiczne przynosi nam więcej informacji.

Przyjmuje się aby zachować dobrą kondycję należy dziennie pokonać 10 000 kroków. Wykonanie tak dużej ilości kroków w przypadku gdy nasza stopa nie pracuje do końca dobrze może przysporzyć nam sporo problemów. Właśnie dlatego badanie dynamiczne jest tak ważne. Oceniamy wtedy wydolność naszej stopy podczas chodu – czasami dopiero w ruchu nasza stopa zaczyna pracować źle, mimo że podczas badania statycznego żadne większe dysfunkcje nie zostały wykryte.

Po całej procedurze badania stóp następuje omówienie wyników z fizjoterapeutą, aby móc lepiej zrozumieć problem. Jest bardzo pomocne przy planowaniu fizjoterapii oraz modelowaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

Przygotowanie do badania jest bardzo proste. Badanie stóp przeprowadzamy na boso. Należy też odkryć okolice stawów skokowych, dlatego najlepsze będzie luźne nie krępujące ruchów ubranie.

CZY NA PODSTAWIE ZAPISANEGO BADANIA KOMPUTEROWEGO BĘDZIE MOŻNA ODTWORZYĆ WKŁADKI W PÓŹNIEJSZYM TERMINIE?

Niestety nie istnieje taka możliwość, ponieważ wkładki formujemy na specjalistycznych poduchach, które nie zapamiętują kształtu stopy. Badanie na macie podobaroskopowej wykonywane jest w celu dokładnej diagnozy i na jego podstawie fizjoterapeuta wykonuje odpowiedni odcisk stopy oraz formuje na nim wkładkę.

PLUSY badania komputerowego:

+ dokładne określenie dysfunkcji stóp
+ bardzo dokładne pomiary sił działających na stopę podczas stania oraz chodu
+ możliwość sprawdzenia asymetrii obciążeń
+ pomocne podczas planowania fizjoterapii oraz projektowania indywidualnych wkładek termoplastycznych
+ możliwość porównania aktualnego badania z tymi wykonanymi wcześniej (kontrola efektów)

Zapraszamy do naszego gabinetu w Warszawie na kompleksową diagnostykę stóp.