Dlaczego prawidłowa praca stóp jest tak ważna u sportowców? Wkładki dla sportowców

Stopa, jako pierwsza część ciała mająca kontakt z podłożem, w istotnym stopniu wpływa na jakość naszego ruchu, a więc prawidłowa praca stopy jest szczególnie ważna u sportowców, którzy w swoich dyscyplinach dużo biegają, dźwigają ciężary, skaczą itd. Nawet niewielka wada w obrębie stopy może negatywnie wpłynąć na nasz organizm. Dlaczego? Sportowcy poprzez dynamikę oraz dodatkowe obciążenia zmuszają swoje organizmy do dużo większej pracy, a co za tym idzie – dużo łatwiej w tym przypadku o kontuzję.

Stopa jako fundament naszego organizmu często predysponuje dobrą lub złą pracę całego ciała. Dobrym przykładem jest tutaj przysiad – wystarczy, że łuki stopy zapadną się do środka, a za nimi podążą kolana oraz rotacja wewnętrzna całej kończyny. Jeżeli dodamy do tego odpowiednio duże obciążenie, to o kontuzję nietrudno. To samo dzieje się u biegaczy czy zawodników uprawiających sporty zespołowe.

Dlaczego sportowcy powinni stosować wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne dla sportowców są idealnym uzupełnieniem treningu, ponieważ wspomagają właściwą biomechanikę układu ruchowego, tym samym zapobiegają powstawaniu wad w jego obrębie i zwiększają komfort podczas uprawiania naszej ulubionej dyscypliny sportu, a w konsekwencji – pozwalają osiągać lepsze wyniki. Ich stosowanie zaleca się zwłaszcza w dyscyplinach, które mocno obciążają stopy, takich jak:

  • bieganie
  • piłka nożna
  • koszykówka
  • siatkówka

Wkładki ortopedyczne dla sportowców potrafią nie tylko pozytywnie oddziaływać na zdrowe stopy, zapobiegając ich potencjalnym urazom i deformacjom, ale też skutecznie przeciwdziałać już powstałym dysfunkcjom w ich obrębie, hamując ich rozwój i minimalizując dyskomfort, jaki wywołują w trakcie aktywności fizycznej. Dlatego warto sięgać po wkładki ortopedyczne dla sportowców zarówno profilaktycznie, jak i w sytuacji, gdy borykamy się z płaskostopiem, halluksami, ostrogą piętową lub innym schorzeniem stóp.

Czym charakteryzują się wkładki ortopedyczne dla sportowców?

Wkładki ortopedyczne dla sportowców mają specjalną elastyczną konstrukcję, która zapewnia stopom właściwe ułożenie w butach w trakcie aktywności fizycznej – jest to szczególnie ważne w przypadku butów sportowych, które posiadają twardą podeszwę, a przez to nie pozwalają na odpowiednią swobodę ruchów. Wkładki ortopedyczne eliminują ten problem, ponieważ są wyprofilowane w taki sposób, aby umożliwiać stopom komfortową pracę, jednocześnie korygując ich oś ruchów i utrzymując prawidłowe wysklepienie, a także gwarantując właściwy rozkład nacisków na ich podeszwę. Dodatkowo wkładki dla sportowców skutecznie amortyzują wszelkie wstrząsy pojawiające się przy kontakcie stóp z twardym podłożem, dzięki czemu zmniejszają ryzyko powstawania urazów i odcisków podczas uprawiania sportu.

W jaki sposób dobiera się wkładki ortopedyczne dla sportowców?

W naszym gabinecie wkładki ortopedyczne dla sportowców dobiera się indywidualnie na podstawie specjalistycznego badania stóp, które umożliwia precyzyjne określenie rozmiaru i kształtu stopy oraz ewentualnych nieprawidłowości w jej budowie. Jesteśmy w stanie wykonać wkładki do każdego obuwia sportowego, nawet wąskiego i dopasowanego, jak na przykład specjalistyczne buty na rower SPD. Większość zawodowych sportowców używa wkładek termoformowalnych, aby zapobiegać kontuzjom oraz zwiększać komfort w bucie – takie właśnie wkładki znajdziesz w naszej ofercie. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić naszym klientom tak im potrzebny komfort i bezpieczeństwo. Nasz gabinet znajduje się w mieście Warszawa – dlatego jeśli potrzebujesz idealnie dopasowanych do swoich potrzeb wkładek ortopedycznych do butów sportowych, Warszawa to dobry kierunek!