DLACZEGO WKŁADKI ORTOPEDYCZNE DLA DZIECI SĄ TAKIE WAŻNE?

Dzieci, szczególnie w intensywnej fazie wzrostu są bardzo podatne na bodźce płynące z otoczenia – te złe i te dobre. Właśnie dlatego takie ważna jest odpowiednia reakcja, ponieważ w młodym wieku dużo łatwiej o skuteczną korekcję. Należy jednak pamiętać, że wkładki korekcyjne dla dzieci wykonujemy dopiero gdy nastąpi taka potrzeba – nie robimy ich profilaktycznie.

JAKIE PROBLEMY U DZIECI WYSTĘPUJĄ NAJCZĘŚCIEJ?

Wady stóp oraz kręgosłupa to najczęściej występujące schorzenia u dzieci. W obu tych sytuacjach możemy pomóc wykonując odpowiednie wkładki ortopedyczne. Szczególnie często mamy do czynienia z tzw. stopami płasko-koślawymi. Kiedy spojrzymy na stopy to widzimy że łuk podłużny jest zapadnięty do środka, a ścięgno Achillesa wygięte w łuk. Rodzice często zwracają również uwagę na to, że „kolanka zaczynają się schodzić do środka”. Jest to trafne spostrzeżenie, ale problem w zdecydowanej większości przypadków leży w stopach. Rozwiązaniem w takim przypadku jest odpowiednio ułożona rehabilitacja i odpowiednie skorygowanie stóp. Wykonujemy wtedy wkładki supinujące, które mają na celu odpowiednie ustawienie pięty, a co za tym idzie dobre ułożenie całej stopy i kończyn dolnych.

Drugą co do częstości dolegliwością wśród dzieci są problemy z kręgosłupem. Najczęstszym problemem jest skolioza tj. skrzywienie kręgosłupa. W takim przypadku prawidłowa diagnoza, wykonanie wkładek ortopedycznych dla dziecka oraz przede wszystkim współpraca z fizjoterapeutą daje nadzieje na to, że uda nam się ten kręgosłup „wyprostować” lub zapobiec jego dalszym deformacjom.

Kilka przykładowych schorzeń, w których warto sprawdzić nasze stopy:

  • Płaskostopie podłużne
  • Koślawość - wkładki supinujące dla dzieci
  • Szpotawość pięt
  • Skolioza
  • Jałowa martwica kości piętowej
  • Stany po urazach i złamaniach
  • Choroby neurologiczne np. mózgowe porażenie dziecięce

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIE WKŁADKI ORTOPEDYCZNE DLA DZIECI?

Bardzo ważna jest tutaj odpowiednia diagnoza oraz znajomość prawidłowego rozwoju dzieci. W pewnym momencie życia koślawość stóp jest fizjologiczna, a więc w tym momencie nie ma potrzeby korekcji stóp. Często pierwsze problemy są zauważane na bilansach i to lekarz pediatra wysyła rodziców, aby sprawdzić dokładnie stoyp naszego dziecka. W naszym gabinecie w Warszawie przeprowadzamy odpowiednie badanie nakierowane już bezpośrednio na stopy i ich poprawne ustawienie.

CZY PŁASKOSTOPIE MOŻNA WYĆWICZYĆ:

Oczywiście, że tak. Odpowiednie ćwiczenia dobrane przez fizjoterapeutę dziecięcego mogą zdziałać bardzo dużo. Przykładowymi ćwiczeniami może być chodzenie na palcach czy piętach lub przenoszenie rzeczy stopami. Należy jednak zawsze skonsultować się z osobą wykwalifikowaną, która zaleci konkretne ćwiczenia pod konkretną wadę. Wkładki ortopedyczne dla dziecka stanowią wtedy wsparcie po ćwiczeniach. Im starsze dziecko tym trudniej o poprawę, więc warto zwracać uwagę na stopy naszych dzieci już od małego.

CZY POWINNIŚMY DZIAŁAĆ PROFILAKTYCZNIE?

Zdecydowanie nie powinniśmy nosić wkładek ortopedycznych profilaktycznie. Tak jak nie nosimy gorsetów, żeby mieć proste plecy, tak nie wkładajmy nic do butów aby mieć ładne stopy. Nasze stopy powinniśmy uczyć prawidłowej pracy poprzez różnego rodzaju ćwiczenia i wyzwania dla stóp. Dobrą alternatywą jest chodzenie po zróżnicowanym terenie np. plaży co zmusza stopę do wzmożonej pracy. W Warszawie i innych dużych miastach gdzie dostęp do czystych trawników czy plaży jest utrudniony można wykonać tor przeszkód dla dziecka z różnych domowych akcesoriów np. kocy, klocków itd. W przypadkach kiedy nasze pociechy mają ładnie wysklepione łuki stóp, jedyną rzeczą, którą powinniśmy robić to kupować odpowiednie obuwie.

CZY BUTY MAJĄ ZNACZENIE? JAKIE BUTY SĄ NAJLEPSZE DLA DZIECKA?

Jak najbardziej. Szczególnie u małych dzieci, ważne jest obuwie. Buty nie mogą być zbyt sztywne, ale również zbyt miękkie buty nie będą dobrym wyborem. Dobry but powinien mieć lekko usztywnioną piętę a podeszwa powinna dość swobodnie się uginać aby umożliwić prawidłowe przetoczenie stopy podczas chodu. Mimo panującego przekonania buty za kostkę wcale nie są najlepsze. Dużo ważniejszy jest sztywny zapiętek, a nie wysokość obuwia. Dopiero kiedy but nie zapewnia wystarczającego wsparcia to powinniśmy wykonać wkładki ortopedyczne dla dzieci.