Czym jest płaskostopie podłużne?

Płaskostopie podłużne to dość powszechnie spotykana deformacja polegająca na obniżeniu się lub całkowitym zniesieniu łuku podłużnego przyśrodkowego stopy. W efekcie stopa całą powierzchnią przylega do podłoża zamiast wspierać się na nim tylko trzema, konkretnymi punktami, co nie pozwala na prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała w trakcie stania, chodzenia czy biegania. Takie zniekształcenie stopy nie tylko powoduje odczuwalny dyskomfort, ale ma też negatywny wpływ na inne części aparatu ruchowego, ponieważ wywołuje zmiany zwyrodnieniowe w stawach skokowych, kolanowych i biodrowych, a niekiedy również w kręgosłupie.

Jakie są przyczyny płaskostopia podłużnego?

Bezpośrednią przyczyną płaskostopia podłużnego jest osłabienie i rozciągnięcie mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie prawidłowego łuku stopy. Ma na to wpływ wiele czynników, między innymi:

  • źle dobrane obuwie (za małe, za ciasne, na wysokim obcasie itp.);
  • nieodpowiedni tryb życia (praca stojąca);
  • nadmierne obciążenie (częste dźwiganie ciężarów, nadwaga);
  • niewłaściwa postawa ciała (zwłaszcza podczas chodzenia);
  • długotrwałe unieruchomienie stopy (np. po urazie).

Płaskostopie podłużne może też być wynikiem zaniedbań w kontroli rozwoju stóp w okresie dzieciństwa. Taka kontrola jest bardzo ważna, ponieważ każdy z nas rodzi się z płaskostopiem fizjologicznym, które z czasem zanika, gdy mięśnie ulegają stopniowemu wzmocnieniu – warto wspomóc ten proces zapewniając stopie właściwe ułożenie i gwarantując jej tym samym prawidłowy rozwój. Jeśli to zaniedbamy, będziemy musieli zmierzyć się z konsekwencjami zdrowotnymi w dorosłym życiu.

Jakie są objawy płaskostopia podłużnego?

Płaskostopie podłużne wywołuje szereg dokuczliwych dolegliwości. Do najczęściej spotykanych należą:

  • ból stóp, łydek i kręgosłupa;
  • obrzęk po wewnętrznych stronach kostek;
  • stany zapalne torebek i więzadeł stawowych;
  • problemy ze ścięgnem Achillesa.

Płaskostopie podłużne może spowodować poważne konsekwencje dla naszej sprawności ruchowej, dlatego warto stale monitorować stan swoich stóp. Na co powinniśmy zwracać uwagę? Do pierwszych objawów płaskostopia podłużnego należą: rogowacenie skóry na podeszwach stóp, nawracające odciski i nadmiernie pocenie się stóp, nierównomierne ścieranie się podeszew butów, zwłaszcza po stronie wewnętrznej, oraz obniżona wytrzymałość na obciążenia. Jeśli zauważysz u siebie te objawy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany problem, tym łatwiej będzie sobie z nim poradzić.

Na czym polega diagnostyka i leczenie płaskostopia podłużnego?

W naszym gabinecie, znajdującym się w samym sercu miasta Warszawa, diagnostyki płaskostopia podłużnego dokonuje się przy użyciu specjalistycznych narzędzi, w tym platformy pedobarograficznej oraz podoskopu. Umożliwiają one ocenę kształtu stopy, statyczny i dynamiczny test jej stabilności oraz dokładną analizę rozkładu nacisku na podłożu podczas stania i chodu. W przypadku zdiagnozowania nieprawidłowej budowy stopy – w zależności od stanu zaawansowania schorzenia – zalecane są zabiegi fizykoterapeutyczne i/lub wkładki na płaskostopie podłużne. W naszym gabinecie wkładki na płaskostopie podłużne wykonywane są przy pomocy sprzętu najwyższej jakości i zawsze dopasowywane są do indywidualnych potrzeb pacjenta, jak również jego obuwia i kształtu stopy, co ma ogromny wpływ na ich skuteczność. To między innymi dzięki temu Warszawa wiedzie prym w diagnostyce i leczeniu płaskostopia podłużnego.

Czym się cechują wkładki na płaskostopie podłużne?

Wkładki na płaskostopie podłużne skonstruowane są w taki sposób, aby podpierać podłużne sklepienie stopy i zapewniać właściwy rozkład jej nacisku, a co za tym idzie – zapobiegać niewydolności więzadłowo-mięśniowej oraz obniżeniu struktur kostnych. Dodatkowo takie wkładki zmniejszają obciążenie kolan, stawów biodrowych i kręgosłupa, a także pełnią funkcję amortyzatora redukując mikrowstrząsy statyczne i dynamiczne powstające w trakcie chodzenia czy biegania. Ich dużą zaletą jest specjalnie wyprofilowany element stabilizujący, dzięki któremu wkładki nie ulegają odkształceniu i cały czas dbają o odpowiednie ustawienie stopy w bucie. Warto zauważyć, że indywidualnie dobrane wkładki na płaskostopie podłużne zapewniają duży komfort noszenia, ponieważ idealnie dopasowują się do rozmiaru i kształtu stopy oraz buta. Nie musisz się więc martwić, że będą Cię uwierać albo powodować jakiekolwiek obtarcia – nie ma takiego ryzyka.

Dla kogo wkładki na płaskostopie podłużne?

Wkładki na płaskostopie podłużne przeznaczone są dla każdego, kto cierpi na to schorzenie i dolegliwości z tym związane – zarówno dzieci, jak i dorosłych, w tym również osób starszych. Takie wkładki ortopedyczne można stosować także profilaktycznie. Zaleca się to zwłaszcza sportowcom oraz innym osobom prowadzącym aktywny tryb życia, ponieważ ich stopy narażone są na tego rodzaju zniekształcenia przez intensywny kontakt z twardym podłożem i często występujące urazy. Odpowiednio wymodelowana wkładka skoryguje u takiej osoby ustawienie stopy, wzmocni jej mięśnie i zapobiegnie ewentualnym objawom bólowym.