logo fororto

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie podłużne

wkladki ortopedyczne na plaskostopie podluzne

Czym jest płaskostopie podłużne?

Płaskostopie podłużne to dość powszechnie spotykana deformacja, polegająca na obniżeniu się lub całkowitym zniesieniu łuku podłużnego przyśrodkowego stopy. W efekcie stopa, całą powierzchnią, przylega do podłoża zamiast wspierać się na nim tylko trzema, konkretnymi punktami, co w konsekwencji – nie pozwala na prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała w trakcie stania, chodzenia czy biegania. Takie zniekształcenie stopy nie tylko powoduje odczuwalny dyskomfort, ale ma też negatywny wpływ na inne części aparatu ruchowego wywołując zmiany zwyrodnieniowe w stawach skokowych, kolanowych i biodrowych, a niekiedy również w kręgosłupie.

Jakie są przyczyny płaskostopia podłużnego?

Bezpośrednią przyczyną płaskostopia podłużnego jest osłabienie i rozciągnięcie mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie prawidłowego łuku stopy. Ma na to wpływ wiele czynników, między innymi:

  • źle dobrane obuwie (za małe, za ciasne, na zbyt wysokim obcasie, itp.)
  • nieodpowiedni tryb życia (np. praca stojąca)
  • nadmierne obciążenie (częste dźwiganie ciężarów, nadwaga)
  • niewłaściwa postawa ciała (zwłaszcza podczas chodzenia)
  • długotrwałe unieruchomienie stopy (np. po urazie).

Warto, w okresie dzieciństwa, kontrolować rozwój stóp. Płaskostopie podłużne można zauważyć już na wczesnym etapie rozwoju aparatu ruchowego. Taka kontrola jest bardzo ważna, ponieważ każdy z nas rodzi się z płaskostopiem fizjologicznym, które z czasem zanika, gdy mięśnie ulegają stopniowemu wzmocnieniu. Jeśli wzmacnianie mięśni jest jednak zbyt powolne – warto wspomóc ten proces zapewniając stopom właściwe ułożenie i gwarantując tym samym prawidłowy rozwój stóp. W tym celu warto wspomóc się się indywidualnie dopasowanymi wkładkami ortopedycznymi, korygującymi wady małego pacjenta. Jeśli to zaniedbamy, będziemy musieli zmierzyć się z konsekwencjami zdrowotnymi w dorosłym życiu.

Jakie są objawy płaskostopia podłużnego?

Płaskostopie podłużne wywołuje szereg dokuczliwych dolegliwości. Do najczęściej spotykanych należą:

  • ból stóp, łydek i kręgosłupa
  • obrzęk po wewnętrznych stronach kostek
  • stany zapalne torebek i więzadeł stawowych
  • problemy ze ścięgnami Achillesa.

Płaskostopie podłużne może spowodować poważne konsekwencje dla naszej sprawności ruchowej, dlatego warto stale monitorować stan swoich stóp. 

Na co powinniśmy zwracać uwagę? Do pierwszych objawów płaskostopia podłużnego należą: rogowacenie skóry na podeszwach stóp, nawracające odciski i nadmiernie pocenie się stóp, nierównomierne ścieranie się podeszew butów, zwłaszcza po stronie wewnętrznej oraz obniżona wytrzymałość na obciążenia. Jeśli zauważysz u siebie te objawy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany, tym łatwiej będzie sobie z nim poradzić.

Na czym polega diagnostyka i leczenie płaskostopia podłużnego?

W naszym gabinecie w Warszawie, przy ul. Racławickiej 129, lok.U1, diagnostyki płaskostopia podłużnego dokonuje się przy użyciu specjalistycznych narzędzi, w tym specjalnej platformy pedobarograficznej oraz podoskopu. Umożliwiają one ocenę kształtu stóp, statyczny i dynamiczny test stabilności oraz dokładną analizę rozkładu nacisku na podłoże podczas stania i chodzenia. W przypadku zdiagnozowania nieprawidłowej budowy stopy – w zależności od stanu zaawansowania schorzenia – zalecane są zabiegi fizykoterapeutyczne i/lub wkładki na płaskostopie podłużne. W naszym gabinecie wkładki na płaskostopie podłużne wykonywane są przy pomocy sprzętu najwyższej jakości i zawsze dopasowywane są do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, jak również do jego obuwia i kształtu stóp, co ma ogromny wpływ na skuteczność leczenia. 

Czym cechują się wkładki na płaskostopie podłużne?

Wkładki na płaskostopie podłużne skonstruowane są w taki sposób, aby podpierać podłużne sklepienie stopy i zapewniać właściwy rozkład jej nacisku, a co za tym idzie – zapobiegać niewydolności więzadłowo-mięśniowej oraz obniżeniu struktur kostnych. Dodatkowo, takie wkładki zmniejszają obciążenie kolan, stawów biodrowych i kręgosłupa, a także pełnią funkcję amortyzatora redukując mikrowstrząsy statyczne i dynamiczne powstające w trakcie chodzenia czy biegania. Ich dużą zaletą jest specjalnie wyprofilowany element stabilizujący, dzięki któremu wkładki nie ulegają odkształceniu i cały czas dbają o odpowiednie ustawienie stopy w bucie. Warto zauważyć, że indywidualnie dobrane wkładki na płaskostopie podłużne zapewniają duży komfort noszenia, ponieważ idealnie dopasowują się do rozmiaru i kształtu stopy oraz do buta. Nie musisz się więc martwić, że będą Cię uwierały albo powodowały jakiekolwiek obtarcia – nie ma takiego ryzyka.

Dla kogo wkładki na płaskostopie podłużne?

Wkładki na płaskostopie podłużne przeznaczone są dla każdego, kto cierpi na to schorzenie i dolegliwości z tym związane. Wkładki takie przeznaczone są zarówno dla dzieci, dla dorosłych, w tym również dla osób starszych. Takie wkładki ortopedyczne można stosować również profilaktycznie. Zaleca się je sportowcom oraz innym osobom prowadzącym aktywny tryb życia, ponieważ przez intensywny kontakt z twardym podłożem i często występujące urazy, ich stopy narażone są na tego rodzaju zniekształcenia. Odpowiednio wymodelowane wkładki skorygują u takich osób ustawienie stóp, przez co spowodują wzmocnienie mięśni i zapobiegną ewentualnym objawom bólowym.

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas