Dlaczego schorzenia stóp są tak powszechne u osób starszych? 

Dyskomfort i ból w obrębie kończyn dolnych towarzyszące aktywności fizycznej, nawet tak niewymagającej jak chodzenie, to niestety problem bardzo często spotykany u osób w podeszłym wieku. Przyczyny tych dolegliwości bywają różne – od błahych, takich jak niewygodne obuwie, wrastające paznokcie czy nadwyrężenie mięśni, po bardzo poważne, związane z przewlekłymi schorzeniami atakującymi układ kostno-mięśniowy, na przykład chorobami reumatoidalnymi. Wysokie statystyki występowania tego rodzaju problemów u osób starszych wynikają głównie z faktu, że mięśnie i kości u dorosłego człowieka z czasem ulegają osłabieniu, przez co stają się bardziej podatne na kontuzje i deformacje. Dodatkowo sprawę pogarsza brak ruchu, dlatego seniorzy nie powinni rezygnować z aktywnego stylu życia – o kondycję warto dbać w każdym wieku.

Na jakie dysfunkcje stóp cierpią osoby starsze?

Do najczęściej dotykających osób starszych schorzeń stóp należą: halluksy, płaskostopia, nawracające modzele oraz dysfunkcje będące wynikiem chorób zwyrodnieniowych stawów. Żadnego z nich nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą w najlepszym przypadku obniżać komfort życia i ograniczać aktywność fizyczną seniora, w najgorszym zaś – prowadzić do trwałego kalectwa. Nawet jeśli schorzenie, z jakim mamy do czynienia jest nieuleczalne, a spowodowane przez nie zmiany deformacyjne nieodwracalne, zawsze możemy zahamować lub spowolnić postęp choroby i zredukować dolegliwości bólowe. W tym celu zaleca się regularne ćwiczenia fizjoterapeutyczne, a dodatkowo warto również sięgnąć po specjalne wkładki ortopedyczne dla osób starszych.

Dlaczego osoby starsze powinny stosować wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne pomagają w walce z wieloma schorzeniami stóp dotykającymi seniorów. Doskonale radzą sobie z nawracającymi modzelami i odciskami, wspomagają leczenie halluksów i płaskostopia, a nawet są w stanie zahamować rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku wkładki ortopedyczne są często zalecane przez lekarzy, mogą bowiem w znaczący sposób odciążyć stawy chorego – szczególnie stopy, kolana oraz biodra. Nasze stawy są często mniej lub bardziej zdeformowane, a więc prawidłowe ustawienie naszych stóp wpływa na poprawne ustawienie stawów powyżej. Termoformowalne wkładki mają właśnie taki cel. Dzięki nim stawy zyskują większą amortyzację, co przekłada się na mniejszy ból oraz spowolnienie negatywnych zmian. Wkładki ortopedyczne dla osób starszych są również ważnym elementem leczenia zachowawczego różnego rodzaju uszkodzeń narządu ruchu – ich stosowanie w wielu przypadkach pozwala uniknąć zabiegu operacyjnego.

Jak dobiera się wkładki ortopedyczne dla osób starszych?

Wkładki ortopedyczne dla osób starszych powinny być nie tylko dopasowane do stopy pacjenta rozmiarem i kształtem, ale też odpowiednio wyprofilowane, tak aby korzystnie oddziaływać na biomechanikę ciała, tj.:

  • zapewniać stopie prawidłowe podparcie;
  • korygować jej ułożenie w bucie;
  • zwiększać stabilizację;
  • poprawiać komfort chodzenia.

Wkładki ortopedyczne dla osób starszych będą dobrze spełniać swoją rolę tylko wtedy, gdy zostaną wykonane przez profesjonalistę, dlatego zachęcamy seniorów do wizyty w dobrym gabinecie. Najlepszym wyborem będzie Warszawa. To tu (pod adresem: ul. Racławicka 129/lok. U1, 02-117 Warszawa), znajduje się nasz gabinet ForOrto, w którym doświadczony fizjoterapeuta przeprowadza fachową diagnostykę stóp i precyzyjnie dobiera wkładki ortopedyczne dla osób starszych i nie tylko. Takie specjalistyczne wkładki wykonuje się ręcznie techniką termoformowalną i modeluje tak, aby odpowiadały indywidualnym potrzebom pacjenta, dzięki czemu zawsze idealnie leżą i efektywnie oddziałują na stopy oraz cały układ mięśniowo-szkieletowy.