logo fororto
Umów wizytę

(+48) 794 436 440

Wkładki ortopedyczne dla osób starszych

Dyskomfort i ból w obrębie kończyn dolnych towarzyszące aktywności fizycznej, nawet tak niewymagającej jak chodzenie, to niestety problem bardzo często spotykany u osób w podeszłym wieku. Przyczyny tych dolegliwości bywają różne – od błahych, takich jak niewygodne obuwie, wrastające paznokcie czy nadwyrężenie mięśni, po bardzo poważne – związane z przewlekłymi schorzeniami atakującymi układ kostno-mięśniowy, na przykład z chorobami reumatoidalnymi.

Dlaczego schorzenia stóp są tak powszechne u osób starszych?

Wysokie statystyki występowania tego rodzaju problemów u osób starszych wynikają głównie z faktu, że mięśnie i kości u dorosłego człowieka z czasem ulegają osłabieniu, przez co stają się bardziej podatne na kontuzje i deformacje. Dodatkowo sprawę pogarsza brak ruchu. Seniorzy nie powinni więc rezygnować z aktywnego stylu życia – o kondycję warto dbać w każdym wieku.

Do najczęstszych schorzeń stóp, dotykających osoby starsze, należą: halluksy, płaskostopie, nawracające modzele oraz dysfunkcje będące wynikiem chorób zwyrodnieniowych stawów. Żadnej z przyczyn nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą w najlepszym przypadku obniżać komfort życia i ograniczyć aktywność fizyczną seniora, ale w najgorszym – prowadzić do trwałego kalectwa. Nawet jeśli schorzenie, z jakim mamy do czynienia jest nieuleczalne, a spowodowane przez nie zmiany deformacyjne nieodwracalne, zawsze możemy zahamować lub spowolnić postęp choroby i zredukować dolegliwości bólowe. W tym celu zaleca się regularne ćwiczenia fizjoterapeutyczne, a dodatkowo warto również sięgnąć po specjalne wkładki ortopedyczne dedykowane dla osób starszych.

wkladki ortopedyczne dla starszych osob
wkladki ortopedyczne osoby starsze

Dlaczego osoby starsze powinny stosować wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne pomagają w walce z wieloma schorzeniami stóp, z którymi borykają się seniorzy. Wkładki doskonale radzą sobie z nawracającymi modzelami i odciskami, wspomagają leczenie halluksów i płaskostopia, a nawet są w stanie zahamować rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku wkładki ortopedyczne są często zalecane przez lekarzy, bowiem mogą w znaczący sposób odciążyć stawy chorego – szczególnie stopy, kolana oraz biodra. Nasze stawy są często mniej lub bardziej zdeformowane, a więc prawidłowe ustawienie naszych stóp wpływa na poprawne ustawienie stawów powyżej. Termoformowalne wkładki mają właśnie taki cel. Dzięki nim stawy zyskują większą amortyzację, co przekłada się na mniejszy ból oraz spowolnienie negatywnych zmian. Wkładki ortopedyczne dla osób starszych są również ważnym elementem leczenia zachowawczego różnego rodzaju uszkodzeń narządu ruchu – ich stosowanie w wielu przypadkach pozwala uniknąć zabiegu operacyjnego.

Jak dobiera się wkładki ortopedyczne dla osób starszych?

Wkładki ortopedyczne dla osób starszych powinny być nie tylko dopasowane rozmiarem i kształtem do stóp pacjenta, ale też odpowiednio wyprofilowane, tak aby korzystnie oddziaływać na biomechanikę ciała, czyli:

  • zapewniać stopom prawidłowe podparcie
  • korygować ułożenie stóp w butach
  • zwiększać stabilizację ciała
  • poprawiać komfort chodzenia.

Napisz do nas

Czym charakteryzują się wkładki ortopedyczne dla osób starszych?

Wkładki ortopedyczne dla osób starszych będą dobrze spełniać swoją rolę tylko wtedy, gdy zostaną wykonane przez profesjonalistę, dlatego zachęcamy seniorów do wizyty w dobrym i sprawdzonym miejscu. Najlepszym wyborem będzie gabinet ForOrto w Warszawie przy ul. Racławickiej 129/lok. U1, w którym doświadczony fizjoterapeuta przeprowadzi fachową diagnostykę stóp i precyzyjnie dobierze wkładki ortopedyczne. Takie specjalistyczne wkładki wykonywane są ręcznie, techniką termoformowalną, a następnie modelowane indywidualnie dla każdego pacjenta, aby odpowiadały konkretnym potrzebom. Dzięki temu zawsze idealnie leżą i efektywnie oddziałują na stopy oraz cały układ mięśniowo-szkieletowy.

wkładki do odcisku stopy