logo fororto

Wkładki ortopedyczne na Halluksy

wkladki ortopedyczne na halluksy

Co to jest halluks?

Halluks (zwany inaczej paluchem koślawym) to często spotykana, szczególnie u kobiet, choroba zwyrodnieniowa polegająca na zniekształceniu stopy w obrębie pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, czyli pierwszego palca. Wygląda to bardzo nieestetycznie, a do tego jest również bolesne, ponieważ powstające na skutek tej deformacji uwypuklenie głowy pierwszej kości śródstopia po przyśrodkowej stronie stopy podrażnia tkanki miękkie i powoduje tworzenie się stanów zapalnych. Początkowo ból ogranicza się tylko do dużego palca, z czasem jednak zaczyna być odczuwany w całej stopie i może prowadzić do kolejnych deformacji, np. płaskostopia, a w konsekwencji upośledzać motorykę całego organizmu.

Skąd się biorą halluksy?

Za główną przyczynę powstawania halluksów uważa się uwarunkowania genetyczne oraz skłonność do deformacji przodostopia, ale dużą rolę w rozwoju tego schorzenia odgrywają również czynniki zewnętrzne, przede wszystkim:

  • noszenie niewłaściwego obuwia
  • zbyt częste przeciążenia stóp
  • brak lub nieodpowiednia aktywność fizyczna
  • stojący tryb pracy
  • otyłość.

Halluksy mogą być również następstwem hipermobilności stawów stopy, zaburzeń równowagi mięśniowej, przykurczu ścięgna Achillesa, a także innych schorzeń zwyrodnieniowych (płaskostopia, koślawych kolan itp.) oraz chorób reumatycznych. Dlatego tak ważne jest, aby stale kontrolować kondycję naszych stawów, mięśni i kości.

Czym objawiają się halluksy?

Halluksy powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości, z czego najbardziej charakterystyczną jest widoczne uwypuklenie na zewnątrz kości stawu śródstopno-paliczkowego palucha oraz objawy takie jak zaczerwienienie, obrzęk i stany zapalne w tym rejonie. Wywołuje to duży dyskomfort, a także ból – najpierw w okolicach dużego palca, a potem całej stopy. W zaawansowanym stadium halluksy mogą powodować nawet problemy z chodzeniem. Ból wtedy staje się chroniczny – pacjent odczuwa go nie tylko podczas chodu, ale też w nocy, w trakcie odpoczynku. Objawy halluksów są bardzo charakterystyczne, dlatego łatwo je rozpoznać, a mimo to często są bagatelizowane przez pacjentów. To duży błąd. Nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty po zauważeniu pierwszych objawów koślawego palucha, ponieważ zdiagnozowanie zmian zwyrodnieniowych we wczesnym stadium ich rozwoju ułatwi ich późniejsze leczenie i pozwoli uniknąć operacji.

Jak leczyć halluksy?

Halluksy można leczyć na dwa sposoby: zachowawczo lub operacyjnie. Wybór odpowiedniej, dla konkretnego przypadku, metody leczenia zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania procesu chorobowego. Zwyrodnienie zdiagnozowane w początkowym stadium rozwoju nie wymaga operacji i, wystarczą nieinwazyjne metody leczenia, czyli regularne wykonywanie ćwiczeń fizjoterapeutycznych oraz stosowanie plastrów i opasek z pelot. Korygują one niewłaściwe ułożenie palucha, a co za tym idzie – spowalniają wzrost halluksów i minimalizują objawy bólowe. Bardzo dobre rezultaty przynosi także stosowanie wkładek ortopedycznych na halluksy, zwłaszcza jeśli są to wkładki wykonane na zamówienie, idealnie dopasowane do kształtu stopy danego pacjenta. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium zwyrodnienia konieczna jest niestety operacja, podczas której lekarz usunie fragment kości i skoryguje tkanki miękkie w obrębie stawu palucha. Po operacji również wskazane jest noszenie wkładek ortopedycznych na halluksy i wykonywanie ćwiczeń fizjoterapeutycznych – ułatwiają one prawidłowy zrost kości i przyspieszają rekonwalescencję po zabiegu.

Jak działają wkładki ortopedyczne na halluksy?

Wkładki ortopedyczne na halluksy mają za zadanie zapewnić właściwe ułożenie pierwszego palca w bucie i wspomagać leczenie deformacji spowodowanej zmianami zwyrodnieniowymi. Wkładki te, utrzymując palec w pozycji skorygowanej i redukując otarcia wystającej kości, przyczyniają się do uśmierzenia bólu przynosząc tak potrzebną stopie ulgę i ułatwiając codzienne funkcjonowanie. Duża w tym zasługa ich specjalnej konstrukcji – poduszeczki podpierając przednią część stopy amortyzują kładziony na nią nadmierny nacisk i rozkładają go równomiernie na całą podeszwę, co umożliwia zachowanie prawidłowego łuku stopy. Takie wkładki świetnie sprawdzają się nie tylko w przypadku halluksów, przeciwdziałają też płaskostopiu poprzecznemu, które jest jedną z przyczyn ich powstawania, a niekiedy ich następstwem. Mają więc wszechstronne zastosowanie. Dodatkową zaletą wkładek ortopedycznych na halluksy jest to, że są wygodne i dyskretne. Duży plus stanowi także fakt, że można je dopasować praktycznie do każdego rodzaju obuwia.

Jak dobrać wkładki ortopedyczne na halluksy?

Wkładki ortopedyczne na halluksy mogą dobrze spełnić swoją rolę tylko wtedy, gdy zostaną odpowiednio dopasowane do kształtu stopy konkretnego pacjenta oraz do konkretnego obuwia. Dlatego zamiast kupować standardowe wkładki w aptece lepiej wybrać się do naszego gabinetu, który nie tylko oferuje profesjonalną diagnostykę chorób zwyrodnieniowych stóp, ale też zajmuje się wykonywaniem specjalistycznych wkładek ortopedycznych na halluksy, odpowiadających w każdym calu indywidualnym potrzebom naszych pacjentów. Tak dobrane wkładki zawsze perfekcyjnie pasują do stopy i obuwia, co zapewnia maksymalny komfort noszenia i przynosi najlepsze efekty lecznicze. Przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski, co jest najlepszym potwierdzeniem zadowolenia naszych pacjentów. Zapraszamy do naszego gabinetu w Warszawie przy ul. Racławickiej 129, lok U1.

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas