logo fororto

Wkładki ortopedyczne na nerwiak Mortona

wkladki ortopedyczne na nerwiak mortona

Czym jest nerwiak Mortona i skąd się bierze?

Nerwiak Mortona (zwany również chorobą Mortona, metatarsalgią Mortona lub neuralgią Mortona) to potoczne określenie przewlekłego zespołu bólowego w obrębie śródstopia, powstającego na skutek długotrwałego ucisku na nerw podeszwowy i prowadzącego do włóknienia okołonerwowego. W większości przypadków choroba Mortona powoduje wyłącznie rozwinięcie się stanu zapalnego i zmian zwyrodnieniowych. Bardzo rzadko wiąże się z pojawieniem się rzeczywistego nerwiaka, czyli niezłośliwego guzka nerwu obwodowego. Szacuje się, że około 9% wszystkich bólów w stopach wywoływanych jest przez nerwiak Mortona, przy czym częściej dotyka on kobiet niż mężczyzn. Najbardziej narażone, na nabawienie się tej przypadłości, są kobiety między 40 a 60 rokiem życia, zwłaszcza noszące buty na wysokim obcasie lub z wąskimi noskami. Bezpośrednią przyczyną powstawania nerwiaka Mortona jest bowiem podrażnienie nerwu podeszwowego wspólnego palców, o które bardzo łatwo podczas noszenia tego typu obuwia. Jego rozwojowi sprzyjają dodatkowo:

  • otyłość
  • przebyte urazy
  • uprawianie sportu (bieganie)
  • dysfunkcje stóp (halluksy, płaskostopie poprzeczne, palce młoteczkowate i inne).

Jak rozpoznać objawy nerwiaka Mortona?

Najbardziej charakterystycznym objawem nerwiaka Mortona jest ostry, palący ból zlokalizowany w okolicy przodostopia, niekiedy promieniujący do stawu skokowego lub kolanowego. Czasami dolegliwościom bólowym towarzyszy drętwienie i mrowienie palców, skurcze oraz obniżona wrażliwość na bodźce dotykowe. Wszystko to utrudnia choremu swobodne poruszanie się i zniechęca do wszelkiej aktywności fizycznej, nawet spacerów, ponieważ objawy nasilają się w trakcie chodzenia, podobnie jak podczas skakania, biegania i długotrwałego przebywania w pozycji stojącej. Słabną natomiast w trakcie odpoczynku, po zdjęciu obuwia i po rozmasowaniu stopy. Nawet gdy dolegliwości bólowe nie są zbyt dokuczliwe, powodują u chorego duży dyskomfort – osoby cierpiące na tę przypadłość często porównują ją do uwierającego stopę kamyka w bucie, którego nie można się pozbyć. Prowadzi to do zaburzenia wzorca chodu i co za tym idzie – nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu kostno-stawowego, a w konsekwencji również do bólu w kolanach, biodrach i kręgosłupie. Warto w takiej sytuacji skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi dokładną diagnostykę, dobierze odpowiednią terapię i pomoże raz na zawsze uwolnić się od nieprzyjemnych symptomów.

Jak wygląda diagnostyka i leczenie nerwiaka Mortona?

Rozpoznania nerwiaka Mortona dokonuje się na podstawie przeprowadzonych przez ortopedę lub podologa badań, przede wszystkim testu Muldera (polegającego na poprzecznym uciśnięciu stopy), a w razie potrzeby również zdjęcia RTG (w celu oceny ustawienia kości śródstopia) oraz badania USG lub MRI (w celu sprawdzenia tkanek miękkich). W zależności od tego, na jakim etapie rozwoju jest choroba i jak silne są dolegliwości bólowe, lekarz może zdecydować o wdrożeniu leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Leczenie zachowawcze oznacza zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, regularne wykonywanie zabiegów fizjoterapeutycznych oraz noszenie indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych na nerwiak Mortona. Leczenie operacyjne z kolei polega na chirurgicznym usunięciu nerwu, ale jest ono ostatecznością i lekarze decydują się na nie tylko wtedy, gdy leki, fizjoterapia i wkładki ortopedyczne nie przynoszą choremu ulgi.

Dlaczego warto stosować wkładki ortopedyczne na nerwiak Mortona?

Wkładki ortopedyczne na nerwiak Mortona stanowią świetny sposób na zminimalizowanie dokuczliwych symptomów, jakie towarzyszą temu schorzeniu. Ich dużą zaletą jest to, że są miękkie, elastyczne i posiadają szeroki przód z pelotą metatarsalną, która zapewnia odciążenie przestrzeni międzykostnych, co pozwala zredukować ucisk na nerw podeszwowy i zmniejszyć obciążenie tkanek w obrębie przodostopia. Dzięki swojej specjalnej konstrukcji, wkładki ortopedyczne na nerwiak Mortona, dodatkowo przywracają stopie właściwe ułożenie w bucie oraz odtwarzają prawidłowy łuk podłużny i poprzeczny, a także działają amortyzująco absorbując wstrząsy. W ten sposób zapobiegają powstawaniu dysfunkcji w obrębie kończyn dolnych, a jednocześnie przynoszą ulgę zmęczonym stopom i poprawiają komfort życia chorego, ułatwiając mu codzienne funkcjonowanie. Bardzo ważne jest jednak, aby wkładki zostały wykonane na wymiar – tylko wtedy będą dobrze dopasowywać się do stóp pacjenta gwarantując mu swobodę ruchów i wygodę noszenia.

Jak zamówić indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne na nerwiak Mortona?

Indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne na nerwiak Mortona można zamówić w naszym gabinecie w Warszawie, przy ul. Racławickiej 129, lok U1. Przeprowadzimy tutaj komputerowe badanie stóp oraz badanie podoskopowe, których wyniki posłużą następnie do wykonania odpowiednio wyprofilowanych wkładek, idealnie dopasowanych do kształtu stopy i potrzeb pacjenta. Badania są całkowicie bezbolesne i nie trwają długo, a przy tym są niezwykle szczegółowe i dokładne. Wykonanie wkładek również nie zajmuje wiele czasu – wykonuje się je techniką termoformowalną, dzięki czemu są gotowe w ciągu 45 minut. Ponieważ cały proces doboru indywidualnych wkładek na nerwiak Mortona, na wymiar, jest tak szybki – wystarczy jedna wizyta w naszym gabinecie, żeby mieć idealnie dopasowane wkładki ortopedyczne.

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas