Jak dbać o pięty?
Bóle pięt to uciążliwa dolegliwość, na którą narzeka wiele osób. Ze względu na swoją konstrukcję i funkcję, jaką pełnią, stopy są wyjątkowo podatne na przeciążenia i uszkodzenia, zwłaszcza w okolicach pięt. Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia lub wykonujemy pracę, która wymaga spędzania dużej ilości czasu w pozycji stojącej, tym bardziej jesteśmy narażeni na urazy pięt i dlatego powinniśmy odpowiednio zadbać o stopy. Przede wszystkim pamiętajmy, że to właśnie na stopach opiera się ciężar całego naszego ciała – im ten ciężar jest większy, tym większe powoduje obciążenie, dlatego koniecznie pilnujmy swojej wagi i nie narażajmy stóp i pięt na niepotrzebne przeciążenia. Warto również zwrócić uwagę jakie obuwie nosimy. Najlepiej wybierać wygodne, dobrze dopasowane buty, ograniczając chodzenie w szpilkach. Zwracajmy też uwagę na prawidłowe stawianie stóp w trakcie chodu.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pięt?
Przyczyny bólu pięt są często prozaiczne. Może to być na przykład źle dobrane – zbyt małe lub zbyt ciasne – obuwie, przeciążenia wynikające z dźwigania ciężarów czy skutek zbyt intensywnego treningu. Czasami jednak ból pięt może świadczyć o poważniejszym schorzeniu, takim jak:
- przewlekła niewydolność żylna
- neuropatia obwodowa
- dna moczanowa
- cukrzyca.
Bóle pięt bywają też czasami objawem wad postawy i zmian deformacyjnych stóp, np. płaskostopia albo choroby Haglunda-Severa. Tego typu przypadłościom mogą towarzyszyć dodatkowe dolegliwości. Istotny jest również charakter bólu, jego nasilenie, dokładna lokalizacja oraz częstotliwość występowania – każdy z tych czynników może świadczyć o innym problemie. Przykładowo ból odczuwany z boku lub od spodu pięty, pojawiający się rano, zaraz po przebudzeniu, słabnący w ciągu dnia, a potem powracający wieczorem po intensywnym chodzeniu – może być spowodowany przez tzw. ostrogę piętową. To najczęściej spotykana przyczyna bólu pięt.
Czym jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa, to inaczej zapalenie rozcięgna podeszwowego, czyli zapalenie pojawiające się w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym i wywołujące podrażnienie włókien nerwowych. Powoduje to przewlekły ból, najpierw dający o sobie znać po intensywnej aktywności fizycznej, potem w trakcie każdego ruchu, a w końcu także w trakcie spoczynku. To znacznie utrudnia, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwia, podejmowanie jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Charakterystycznym objawem ostrogi piętowej, poza dolegliwościami bólowymi, jest narośl kostna umiejscowiona w okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego, będąca następstwem odkładania się złogów wapnia na pięcie. Ułatwia ona diagnostykę tego schorzenia. Ostroga piętowa zazwyczaj dotyka osób w średnim wieku, cierpiących na nadwagę lub prowadzących aktywny tryb życia, na przykład uprawiających takie sporty jak tenis czy siatkówka. Jeśli należysz do której z tych grup podwyższonego ryzyka, pamiętaj, aby odpowiednio dbać o swoje stopy i nie bagatelizować nawet najmniejszego bólu. Im wcześniej zdiagnozowana zostanie przypadłość, tym krótsza i prostsza będzie terapia.
Jak diagnozuje się ostrogę piętową i inne schorzenia pięt?
Rozpoznanie ostrogi piętowej i innych schorzeń dotykających pięt wymaga wizyty u specjalisty, który przeprowadzi wywiad kliniczny, ocenę palpacyjną oraz dokładną analizę komputerową z wykorzystaniem platformy pedobarograficznej i innych specjalistycznych sprzętów diagnostycznych. Takie badania pozwolą ustalić rzeczywistą przyczynę bólu pięt i ocenić stopień zaawansowania schorzenia, a następnie, na tej podstawie, dobrać odpowiednie leczenie. Ostrogę piętową można leczyć – w zależności od nasilenia dolegliwości bólowych – poprzez fizjoterapię, przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych, wykonywanie ćwiczeń rozciągających rozcięgno podeszwowe oraz noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych na ostrogę piętową. W przypadku bólu o małym nasileniu i niskim stopniu zaawansowania nieprawidłowości kostnej same wkładki ortopedyczne na ostrogę piętową wystarczą, aby zredukować zapalenie i złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Wkładki takie muszą być jednak odpowiednio wyprofilowane.
Czym się charakteryzują wkładki ortopedyczne na ostrogę piętową?
Wkładki ortopedyczne na ostrogę piętową i inne bóle pięt różnią się nieco konstrukcją od typowych wkładek ortopedycznych, ponieważ ich głównym zadaniem jest odciążanie rozcięgna podeszwowego. Oznacza to, że podeszwa takiej wkładki musi stanowić stabilną platformę amortyzującą wstrząsy powstające przy kontakcie pięty z twardym podłożem, a dodatkowo zapewniać prawidłową korekcję ustawienia stopy we wszystkich trzech osiach ruchomości. Poza konstrukcją wkładki przystosowaną do konkretnego schorzenia bardzo ważne jest też jej dopasowanie do kształtu stopy i buta. Nieodpowiednio dobrana wkładka może bowiem obcierać stopę i podrażniać chorą piętę. Nie kupuj więc standardowych wkładek, jeśli dokucza Ci ból pięt. Zamiast tego postaw na wysokiej jakości wkładki ortopedyczne na ostrogę piętową zrobione na wymiar po uprzednim wykonaniu dokładnych badań – dzięki temu będą dobrze dopasowane do każdej ze stóp, nawet jeśli dotykający ich problem nie występuje symetrycznie w obu nogach. Odpowiednio dobrane, indywidualnie dopasowane wkładki gwarantują skuteczność, w przeciwieństwie do gotowych wkładek kupionych w sklepie. Zapraszamy do naszego gabinetu w Warszawie przy ul. Racławickiej 129, lok. U1, w którym przeprowadzimy profesjonalne badania podometryczne i wykonamy idealnie dopasowane do Twoich potrzeb wkładki ortopedyczne na ostrogę piętową i inne bóle pięt.