Dlaczego dorośli cierpią na schorzenia stóp? 

Tryb oraz tempo obecnego życia nie wpływają pozytywnie na nasz układ mięśniowo-szkieletowy. Coraz więcej siedzenia i mniej ruchu w negatywny sposób odbija się zarówno na naszej kondycji, jak i ogólnym stanie zdrowia. Ponadto w dzisiejszych czasach ludzki organizm nie jest odpowiednio stymulowany przez otoczenie – twarde i płaskie podłoże w znaczący sposób „rozleniwia” stopy, dlatego wady stóp są tak mocno obecne w naszym życiu. Schorzenia dotykające narząd ruchu u dorosłych mogą być też wynikiem zaniedbań w kontroli jego rozwoju w dzieciństwie. Fizjologiczne wady stóp bowiem często pojawiają się u dzieci i choć w większości przypadków samoistnie zanikają, gdy mięśnie ulegają stopniowemu wzmocnieniu, czasami konieczne jest wsparcie tego procesu, na przykład za pomocą wkładek ortopedycznych. Jeśli to zaniedbamy, wada może się rozwinąć, a wtedy będziemy musieli zmierzyć z konsekwencjami tego zaniedbania w dorosłym życiu.

Jakie dysfunkcje stóp występują najczęściej u dorosłych?

Dysfunkcje stóp u dorosłych często pojawiają się w przebiegu wielu poważnych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy reumatyzm – jednym z charakterystycznych objawów tych chorób są zmiany deformacyjne w obrębie kończyn dolnych (tzw. stopa cukrzycowa i stopa reumatoidalna). Poza tym do najczęściej występujących u dorosłych wad stóp należą także:

  • halluksy
  • ostrogi piętowe
  • nerwiak Mortona
  • modzele i odciski

Większość osób dorosłych dotyka też płaskostopie poprzeczne, którego typowymi objawami są m.in. odciski na stopach, ból w obrębie przodostopia lub śródstopia. Jeżeli zauważysz u siebie takie lub inne objawy, to prawdopodobnie oznacza, że powinieneś nosić indywidualnie dobrane wkładki. Niepokój powinny również budzić mocno ścierane podeszwy oraz szybkie niszczenie butów – wtedy także wykonanie wkładek ortopedycznych może okazać się pomocne.

Jakie są wskazania do stosowania wkładek ortopedycznych u dorosłych?

Po wkładki ortopedyczne dla dorosłych warto sięgnąć, gdy borykamy się z wymienionymi powyżej lub innymi wadami stóp. Nawet jeśli nie dokuczają nam jeszcze żadne dolegliwości bólowe, a jedynie dyskomfort w obrębie zmienionej chorobowo stopy, nie warto tego bagatelizować, ponieważ im wcześniej zacznie się leczyć schorzenie, tym łatwiej będzie je wyleczyć i tym większa szansa, że uda się go pozbyć całkowicie. Odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne dla dorosłych mogą także wspomóc prawidłową biomechanikę ciała, gdy wykonujemy stojącą lub siedzącą pracę, która negatywnie wpływa na naszą postawę i przez to powoduje nawracające bóle kolan, bioder czy kręgosłupa. Stosowanie wkładek ortopedycznych poleca się też osobom po różnego rodzaju kontuzjach kończyn dolnych w okresie rekonwalescencji. Powrót do zdrowia po takiej kontuzji to długotrwały proces, ale można go przyśpieszyć właśnie poprzez wykonanie wkładek pod stopę, które znacząco odciążą uszkodzoną strukturę, np. łękotkę. Wskazań do wykonania wkładek ortopedycznych dla dorosłych jest dużo więcej i trudno wszystkie tu wymienić. Dlatego zawsze warto skonsultować sytuację ze swoim fizjoterapeutą lub przyjść i sprawdzić swoje stopy u nas.

Jak dobiera się wkładki ortopedyczne dla dorosłych?

Wkładki ortopedyczne dla dorosłych dobiera się w sposób indywidualny, tak aby były idealnie dopasowane do potrzeb pacjenta, jego preferencji, a także obuwia. W tym celu koniecznie jest wykonanie specjalistycznych badań, które pozwolą precyzyjnie określić zarówno rozmiar i kształt stopy, jak i dokładny stopień zaawansowania nieprawidłowości w jej budowie. Przeprowadzenie takich badań możliwe jest w wielu gabinetach ortopedycznych i fizjoterapeutycznych w kraju, jeśli jednak zależy Ci nie tylko na odpowiednim wyprofilowaniu wkładek, ale też ich dobrej jakości, najlepszym wyborem będzie Warszawa i nasz gabinet na Saskiej Kępie. Wykonujemy tu wysokiej jakości termoformowalne wkładki ortopedyczne dla dorosłych na różnego rodzaju wskazania – od profilaktyki po najbardziej zaawansowane schorzenia stóp. Nasz dokładny adres to: Warszawa, ul. Racławicka 129/lok. U1. Zapraszamy!