Wielu rodziców dzwoni do nas zaniepokojonych stopami swoich dzieci, ale czy faktycznie jest się czym martwić? Na to pytanie spróbujemy Wam odpowiedzieć w tym krótkim wpisie.
Fizjologiczny rozwój przewiduje w pewnym okresie naszego życia stopy płasko-koślawe. Najczęściej ma to miejsce pomiędzy drugim i piątym rokiem życia. Wtedy warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, ortopedą lub fizjoterapeutą, czy taki stan rzeczy nadal jest prawidłowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt wczesne i niepotrzebne wykonanie wkładek ortopedycznych dla dziecka może przynieść odwrotne skutki od zamierzonych, tj. doprowadzić do rozleniwienia stóp dziecka i przeszkodzić w prawidłowym ich uformowaniu.
Kiedy stopy płasko-koślawe powinny nas niepokoić? Na pewno jest kilka sytuacji, w których rodzice powinni być bardziej czujni. Takie schorzenia jak dysplazja stawów biodrowych, obniżone napięcie mięśniowe czy wiotkość stawowa powinny zapalić w naszych głowach lampkę alarmową.
Rodzice często pytają co należy robić, a czego nie, żeby ich pociechy nie miały problemów ze stopami. Odpowiedź na to pytanie jest niestety dosyć skomplikowana, ponieważ każdy organizm jest inny i potrzebuje innego wsparcia. Na pewno ważne jest obuwie, jakie kupujemy dla dzieci. Niestety dosyć często popełniamy tutaj błędy, kupując zbyt sztywne obuwie – żeby trzymało stopę, lub za duże – żeby służyło przez dłuższy czas. But powinien pozwalać pracować naszej stopie w swobodny sposób na podłożu, ale nie powinien być miękki jak skarpetka. Podeszwa takiego buta powinna być płaska (bez tak popularnego obcasa Thomasa). Z kolei zbyt duże buty – zwiększają napięcie zginaczy w naszych stopach, co prowadzi do przykurczenia mięśni i w konsekwencji do koślawości.
Nasze stopy niestety nie wyewoluowały w sposób potrzebny do chodzenia po płaskich i twardych podłożach. Z tego powodu powinniśmy stwarzać możliwie jak najwięcej sytuacji, w których nasza stopa będzie mierzyła się z różnego typu podłożem. Bieganie po piasku, trawie, drewnie, kamieniach, czy innych podłożach o różnym kształcie będzie najlepszym treningiem dla naszych stóp. Należy też pamiętać, że duża ilość ćwiczeń krążących po Internecie jako ćwiczenia na stopy płaskie mogą utrwalić wadę, a nie ją poprawić. Zestaw ćwiczeń zawsze powinien być indywidualnie dopasowany do konkretnego dziecka przez fizjoterapeutę dziecięcego.
Na koniec chcemy zaznaczyć, że wkładki ortopedyczne dla dzieci stanowią pewną część całej terapii. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o stopach swojego dziecka – zapraszamy do nas na komputerowe badanie stóp. Postaramy się rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości, wykonamy odpowiednie wkładki ortopedyczne i zaproponujemy odpowiednią terapię, jeśli będzie taka potrzeba.