KIEDY POWINNIŚMY WYKONAĆ WKŁADKI SUPINUJĄCE DLA DZIECI?

Tylko w przypadku potrzeby skorygowania stóp. Nie powinno się ich nosić profilaktycznie. Wadą stopy, przy której wykonujemy takie wkładki jest koślawość pięty (inaczej pronacja). Kiedy spojrzymy na stopy naszego dziecka kiedy stoi tyłem do nas to możemy zaobserwować obniżenie łuku stopy, zapadanie się kostek do środka oraz ścięgno Achillesa wygięte w charakterystyczny łuk. Właśnie wtedy mamy do czynienia z koślawością i powinniśmy podeprzeć stopę dziecka.

DO CZEGO MOŻE PROWADZIĆ KOŚLAWOŚĆ STÓP?

Jeżeli nasze łuki nie są odpowiednio wysklepione oraz pięta nie stoi stabilnie na podłożu to może być to przyczyną wielu problemów. Najczęściej skutkiem pronacji stóp są tzw. kolana koślawe. Ze względu na zapadnięcie stopy do środka dochodzi również do rotacji podudzia a w konsekwencji do skoślawienia kolan. Nasze stopy będą również miały bardzo duży wpływ na stawy biodrowe oraz ustawienie miednicy. Dlatego takie ważne jest aby dzieci nie siadały w pozycji „żaby”. Jest to pozycja siadu na piętach z ustawieniem kolan do środka a stóp na zewnątrz. Taka pozycja przyjmowana przez dziecko (nieważne w jakim wieku) może spowodować duże negatywne zmiany w przyszłości.

CZY KOŚLAWOŚĆ DA SIĘ WYĆWICZYĆ?

Odpowiednio dobrane ćwiczenia są bardzo ważne w procesie „prostowania” stóp.  Podparcie stóp jest ważnym uzupełnieniem tego procesu, ale to ćwiczenia i odpowiednie nawyki będą wpływać na trwałość poprawy. Wkładka ma na celu wsparcie stopy w momencie kiedy nie myślimy o ich ustawieniu np. podczas zabawy czy spaceru. Nie ma gotowego zestawu ćwiczeń przy koślawości stóp. Zawsze należy skonsultować konkretny przypadek, najlepiej z fizjoterapeutą dziecięcym, ponieważ przyczyn koślawości może być wiele. Najskuteczniejsze leczenie to właśnie leczenie przyczyn a nie objawów. Właśnie dlatego współpracujemy z wykwalifikowanymi specjalistami z dziedziny rehabilitacji na terenie Warszawy.

CZY KOŚLAWOŚĆ MOŻE BYĆ FIZJOLOGICZNA?

Tak, w pewnym okresie życia płaskie stopy są naturalne. Należy jednak pamiętać, że są pewne normy, których przekroczenie świadczy już o wadzie stóp. W takich przypadkach należy skonsultować się z kompetentną osobą oraz obserwować w czasie zmiany w obrębie stóp. Dobrym sposobem na porównanie zmian jest robienie zdjęć raz na jakiś czas i następnie ich porównywanie. Jeżeli stopy się poprawiają to oznacza, że korekcja stóp dziecka nie musi być konieczna, ale jeżeli zmiany są ciągle takie same albo co gorsza się pogłębiają to należy niezwłocznie udać się do fizjoterapeuty i osoby wykonującej wkładki ortopedyczne dla dzieci.

CZY KONIECZNE JEST KUPIENIE SPECJALNYCH BUTÓW?

Nie, specjalne buty nie są konieczne. Czasami nawet lepiej kiedy but nie ma wklejonej wkładki „korekcyjnej”, ponieważ zapewnia to lepszą kontrolę wielkości korekcji. Ważne jest aby but miał sztywny zapiętek oraz był elastyczny w przodostopiu. Nie ma potrzeby kupować też większych butów. W naszym gabinecie będziemy w stanie polecić Państwu kilka sklepów w Warszawie, gdzie można zaopatrzyć się w odpowiednie buty.

KOŚLAWOŚĆ A ŚCIERANIE BUTÓW:

Niestety, ale obrazki w których starta wewnętrzna część buta świadczy o koślawości nie są prawdziwe. Wielokrotnie w naszej praktyce spotykaliśmy się z sytuacjami odwrotnymi, a więc taka reguła nie może być wyznacznikiem. Jednakże jeżeli buty w okolicy pięt są zdarte to przed rozpoczęciem noszenia wkładek trzeba będzie prawdopodobnie kupić nowe buty. Dzieje się tak dlatego, że starta podeszwa buta może w negatywny sposób ustawić nasze stawy skokowe. W takich przypadkach wkładki supinujące dla dzieci musiałyby być w nienaturalny sposób skorygowane, co mogłoby wpłynąć na pojawienie się innych dolegliwości.