logo fororto

Wkładki supinujące dla dzieci

kiedy wykonac wkladki ortopedyczne dla dzieci

Kiedy powinniśmy wykonać wkładki supinujące dla dzieci?

Tylko w przypadku potrzeby skorygowania stóp. Nie powinno się ich nosić profilaktycznie. Wadą stopy, przy której wykonujemy takie wkładki jest koślawość pięty (inaczej pronacja). Kiedy spojrzymy na stopy naszego dziecka stojącego tyłem do nas to możemy zaobserwować obniżenie łuku stopy, zapadanie się kostek do środka oraz ścięgno Achillesa wygięte w charakterystyczny łuk. Właśnie wtedy mamy do czynienia z koślawością i powinniśmy podeprzeć stopę dziecka wkładką supinującą.

Do czego może prowadzić koślawość stóp?

Jeżeli łuki stóp nie są odpowiednio wysklepione oraz pięty nie stoją stabilnie na podłożu to może być to przyczyną wielu problemów. Najczęściej skutkiem pronacji stóp są tzw. kolana koślawe. Ze względu na zapadnięcie stóp do środka dochodzi również do rotacji podudzi, a w konsekwencji do skoślawienia kolan. Nasze stopy będą również miały bardzo duży wpływ na stawy biodrowe oraz ustawienie miednicy. Dlatego takie ważne jest aby dzieci nie siadały w pozycji „żaby”. Jest to pozycja siadu na piętach z ustawieniem kolan do środka a stóp na zewnątrz. Taka pozycja przyjmowana przez dziecko (nieważne w jakim wieku) może spowodować duże negatywne zmiany w przyszłości.

Czy koślawość da się wyćwiczyć?

Odpowiednio dobrane ćwiczenia są bardzo ważne w procesie „prostowania” stóp.  Podparcie stóp jest ważnym uzupełnieniem tego procesu, ale to ćwiczenia i odpowiednie nawyki będą wpływać na poprawę i jej trwałość. Wkładki mają na celu wsparcie stóp w momencie kiedy nie myślimy o ich ustawieniu, np. podczas zabawy czy spaceru. Nie ma gotowego zestawu ćwiczeń przy koślawości stóp. Zawsze należy skonsultować konkretny przypadek, najlepiej z ortopedą lub fizjoterapeutą dziecięcym, ponieważ przyczyn koślawości może być wiele. Najskuteczniejsze leczenie to leczenie przyczyn, a nie objawów. Klinika Dr Best współpracuje z najlepszymi ortopedami i fizjoterapeutami ortopedycznymi dla dzieci i dorosłych. Szczególną atencję poświęcamy młodym sportowcom, aby w zdrowiu przez wiele lat mogli uprawiać swoje wymarzone sporty.

Czy koślawość może być fizjologiczna?

Tak, w pewnym okresie życia płaskie stopy są naturalne. Należy jednak pamiętać, że są pewne normy, których przekroczenie świadczy już o wadzie stóp. W takich przypadkach należy skonsultować się z kompetentną osobą oraz obserwować w czasie zmiany w obrębie stóp. Dobrym sposobem na wykrywanie zmian jest robienie zdjęć raz na jakiś czas, a następnie ich porównywanie. Jeżeli stopy się poprawiają to oznacza, że korekcja stóp dziecka nie musi być konieczna. Jeśli jednak zmiany są ciągle takie same albo się pogłębiają, to należy niezwłocznie udać się do ortopedy lub fizjoterapeuty i osoby wykonującej wkładki ortopedyczne dla dzieci.

Czy konieczne jest kupienie specjalnych butów?

Nie, specjalne buty nie są konieczne. Czasami nawet lepiej kiedy but nie ma wklejonej wkładki „korekcyjnej”, ponieważ zapewnia to lepszą kontrolę wielkości korekcji. Ważne jest aby but miał sztywny zapiętek oraz był elastyczny w przedniej części. Nie ma potrzeby kupowania większych butów, gdyż indywidualne wkładki ortopedyczne nie wpływają na rozmiar butów. W razie Państwa wątpliwości, w naszym gabinecie będziemy w stanie polecić kilka sklepów w Warszawie, gdzie można zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie.

Koślawość a ścieranie butów:

Nie każda koślawość będzie powodowała ścieranie butów od wewnętrznej strony. Wielokrotnie,  w naszej praktyce, spotykaliśmy się z sytuacjami, kiedy ta zależność nie wystąpiła. Jeżeli jednak buty w okolicy pięt są zdarte, to przed rozpoczęciem noszenia wkładek trzeba będzie prawdopodobnie kupić nowe buty. Starta podeszwa buta może w negatywny sposób ustawić nasze stawy skokowe. W takich przypadkach wkładki supinujące dla dzieci musiałyby być w nienaturalny sposób skorygowane, co mogłoby wpłynąć na pojawienie się innych, nowych dolegliwości

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas