logo fororto

Wkładki do butów biegowych

wkladki do butow biegowych

Dlaczego warto korzystać z wkładek do butów biegowych?

Każdy sportowiec wie, że buty do biegania powinny być najlepiej jak to możliwe dopasowane do jego stóp, czyli muszą mieć odpowiedni rozmiar i kształt, a także spełniać dodatkowe, indywidualne potrzeby, np. zapewniać stopom odpowiednie ułożenie i amortyzację podczas wybijania się i lądowania. Gwarantuje to optymalny komfort i wygodę w trakcie uprawiania sportu, jak również niesie za sobą mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji, nie mówiąc już o tym, że korzystnie wpływa na biomechanikę całego ciała, w tym kondycję naszego kręgosłupa. Niestety buty biegowe nie są wykonywane na wymiar, a więc nie są indywidualnie dopasowywane do potrzeb konkretnych sportowców. Jeśli chcemy więc zacząć uprawiać jogging lub zająć się wyczynowym bieganiem, warto zainwestować nie tylko w odpowiednie obuwie, ale też w dobre wkładki do butów biegowych. Dzięki nim bieganie będzie o wiele bardziej komfortowe i dużo bardziej bezpieczne.

Jak działają wkładki do butów biegowych?

Indywidualnie dobrane wkładki do butów biegowych przede wszystkim mają za zadanie zapewnić stopie maksymalną stabilizację i amortyzację w trakcie kontaktu z podłożem, zwłaszcza z utwardzoną nawierzchnią. Dzięki elastycznej konstrukcji, wkładki idealnie dostosowują się do kroku biegowego i stanowią optymalny bufor gwarantujący stopom skuteczną ochronę przed negatywnym wpływem częstego kontaktu z twardym podłożem, jakim jest asfalt czy kostka brukowa na chodnikach. Dodatkowo, wkładki do butów biegowych zapewniają:

  • utrzymanie stopy we właściwej osi ruchu
  • odpowiedni rozkład nacisków na podeszwę stopy
  • podtrzymywanie prawidłowego wysklepienia łuku stopy
  • wspomaganie naturalnej biomechaniki aparatu ruchu.

Warto wspomnieć, że obciążenia, które przyjmują nasze stopy oraz mięśnie i stawy podczas biegania, są większe niż w trakcie chodzenia, dlatego odpowiednio wyprofilowane wkładki są niezbędne dla prawidłowego rozłożenia tych sił. Pozwoli to na odciążenie tych partii ciała, które tego szczególnie potrzebują przy wzmożonej aktywności fizycznej i umożliwi biegaczowi osiąganie jeszcze lepszych efektów w czasie treningów i pokonywanie dłuższych tras.

Czy wkładki do butów biegowych są potrzebne każdemu biegaczowi?

Indywidualnie dobrane wkładki do butów biegowych to dobra propozycja dla każdego biegacza. Zapewniają one stopom niezbędną ochronę i komfort w trakcie treningów, redukują obtarcia i odciski, jakie mogą powodować nowe lub zbyt sztywne buty. Ponadto, indywidualnie dobrane wkładki zwiększają efektywność, zmniejszając jednocześnie ryzyko urazów. We wkładki do butów biegowych powinni jednak zainwestować szczególnie Ci sportowcy, którzy cierpią na wady postawy i dysfunkcje stóp takie jak płaskostopie czy koślawość. Tego typu schorzenia utrudniają prowadzenie aktywnego trybu życia i mają negatywny wpływ na ogólną kondycję aparatu ruchu, nie tylko stóp, ale także całych kończyn dolnych, a nawet kręgosłupa. Odpowiednio wyprofilowane wkładki będą w takiej sytuacji ratunkiem, jako że są w stanie skorygować niewłaściwe ustawienie stopy wspierając tym samym prawidłową pracę stawów oraz mięśni i przynosząc ulgę całemu układowi ruchu w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego jakim jest bieganie.

Jak dobrać wkładki do butów biegowych?

Doboru wkładek do butów biegowych powinno się zawsze dokonywać w oparciu o przeprowadzone wcześniej profesjonalne badania, które pozwolą określić indywidualne potrzeby stóp, ich rozmiar, kształt oraz wady i zniekształcenia wymagające korekcji, a także ewentualne asymetrie. Trzeba wziąć pod uwagę ustawienie przodostopia, śródstopia, pięty i stępu, występujące supinacje i pronacje, jak również wagę biegacza oraz jego preferencje biegowe, na przykład to po jakim podłożu najczęściej się porusza. Każda stopa jest inna, ma inną wysokość wysklepienia łuku, inną szerokość i kształt, różni się wieloma szczegółami, dlatego w naszym gabinecie wykonujemy dokładne badania stóp przy użyciu specjalistycznego sprzętu diagnostycznego. Na podstawie otrzymanych wyników precyzyjnie modelujemy wkładki techniką termoformowalną. Robimy to wszystko bardzo starannie, ponieważ mamy świadomość, że tylko dobrze zaprojektowane i umiejętnie wykonane wkładki dadzą biegaczowi poczucie pełnej integracji stóp z butami.

Jak wygląda proces wykonania wkładek do butów biegowych?

Proces przygotowania wkładek do butów biegowych zawsze zaczynamy od przeprowadzenia komputerowego badania stóp i szczegółowej analizy podoskopowej, przy czym każdą ze stóp traktujemy indywidualne, ponieważ ich kształt oraz ewentualne dysfunkcje nie zawsze są symetryczne. Następnie na podstawie otrzymanych wyników przygotowujemy wkładki w odpowiednim rozmiarze i kształcie oraz modelujemy je techniką termoformowalną, tak aby idealnie pasowały do konkretnej stopy – trwa to niecałą godzinę. Wszystkim zajmuje się wykwalifikowany fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem, co daje pewność, że wykonane przez niego wkładki będą doskonale spełniać swoją funkcję. Jeśli więc jesteś biegaczem, niezależnie od tego czy trenujesz amatorsko czy zawodowo, zachęcamy do zainwestowania w profesjonalne wkładki do butów biegowych, które zapewnią wygodę i zdrowie Twoim stopom. Przypominamy, nasz gabinet znajduje się pod adresem: Warszawa, ul. Racławicka 129, lok. U1.

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas