logo fororto

Wkładki ortopedyczne na modzele

wkladki ortopedyczne na modzele

Jak wyglądają modzele i czym się różnią od odcisków?

Modzele, często mylone z odciskami, to żółto-szare zgrubienia warstwy rogowej naskórka występujące najczęściej na podeszwach stóp, u podstawy palców i na piętach. W przeciwieństwie do odcisków modzele mogą zajmować dość rozległą powierzchnię i nie posiadać wrażliwego na dotyk, bolesnego rdzenia; do tego nie łuszczą się i czasami pękają. W wielu przypadkach modzele traktowane są wyłącznie jako problem estetyczny, ponieważ nie wywołują żadnych innych objawów. Zdarza się jednak, że towarzyszy im dyskomfort, niewielkie pieczenie, a nawet dolegliwości bólowe. Ale nawet jeśli modzele nie bolą, nie warto ich bagatelizować. Nieleczone mogą bowiem prowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego, co jest szczególnie groźne dla osób chorujących na cukrzycę czy neuropatię obwodową.

Skąd się biorą modzele?

Modzele na stopach pojawiają się wskutek długotrwałego ucisku lub tarcia – jest to swego rodzaju reakcja obronna skóry na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Takie uciski lub tarcia najczęściej powodowane są przez niedopasowane, niewygodne obuwie, buty na wysokim obcasie, buty ze zbyt cienką podeszwą oraz buty zbyt ciasne lub zbyt luźne. Niekiedy modzele powstają również na skutek chodzenia na bosaka czy nienoszenia skarpet – naraża to stopę na niepotrzebne obtarcia i urazy. Inne przyczyny powstawania modzeli to między innymi:

  • zaburzenia chodu (powodujące nierównomierny rozkład obciążenia na stopę);
  • zaburzenia struktury kostnej np. halluksy
  • wady anatomiczne stóp (takie jak płaskostopie poprzeczne);
  • nieleczone choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów);
  • ciągłe podrażnienia mechaniczne (np. u osób pracujących fizycznie).

Powstawaniu modzeli sprzyja też długie przebywanie w pozycji stojącej oraz wielogodzinne spacery, dlatego jeśli mamy pracę stojącą lub lubimy chodzić na piesze wędrówki, zadbajmy o to, by zawsze mieć na nogach dobrze dopasowane obuwie.

Jak pozbyć się modzeli i zapobiegać ich powstawaniu?

Czasami modzele udaje się usunąć domowymi sposobami (mocząc stopy w ciepłej wodzie i ścierając obumarły naskórek pumeksem) lub przy użyciu preparatów dostępnych w aptekach (maści i płynów złuszczających na bazie kwasu salicylowego). Najlepiej jednak zgłosić się do specjalisty, który przeprowadzi szybki, bezbolesny i całkowicie bezpieczny zabieg ich wycięcia, co pozwoli nam odczuć natychmiastową ulgę. Zdarza się jednak, że nawet po takim zabiegu modzele wracają. Co zrobić, by pozbyć się ich na dobre? Najprostszym rozwiązaniem problemu nawracających modzeli jest odpowiednia profilaktyka, czyli wyeliminowanie czynników prowadzących do ich powstawania. Podstawą jest w tym przypadku noszenie dobrze dobranego, wygodnego obuwia, a jeśli nie istnieje możliwość dopasowania butów do stopy, bo na przykład mamy do czynienia ze zmianami deformacyjnymi, wtedy warto sięgnąć po odpowiednio wyprofilowane wkładki ortopedyczne na modzele.

Czy wkładki ortopedyczne pomagają na modzele?

Lekarze często zalecają stosowanie wkładek ortopedycznych na modzele, ponieważ doskonale korygują one ustawienie stóp oraz odciążają miejsca powstawania zgrubień naskórka. Warunkiem ich skuteczności jest jednak odpowiednie dopasowanie do stopy. Tylko wkładki odpowiadające w 100% wielkości i kształtowi stopy, a także stopniowi zaawansowania ewentualnych dysfunkcji i dysproporcji, mogą przynieść realne efekty w walce z problemem nawracających modzeli. Dlatego nie warto kupować uniwersalnych wkładek do butów w sklepach czy aptekach, lepiej wybrać specjalistyczne wkładki ortopedyczne na modzele wykonywane na wymiar przez doświadczonego fizjoterapeutę, który zagwarantuje ich wysoką efektywność.

Na co zwrócić uwagę kupując wkładki ortopedyczne na modzele?

Wybierając wkładki ortopedyczne na modzele zwróć uwagę na to, aby były wykonane z najlepszej jakości, miękkich i elastycznych materiałów, a także cechowały się wysoką odpornością i trwałością użytkową – dzięki temu będą Ci służyć długie lata. Pamiętaj też, że przed zakupem wkładek konieczne jest wykonanie komputerowego badania stóp, które pozwoli dokładnie ocenić ich rozmiar, kształt, wszelkie defekty, a przede wszystkim ich indywidualne potrzeby. Można to zrobić w naszym gabinecie położonym w dogodnej lokalizacji w Warszawie. Posiadamy tu profesjonalne narzędzia diagnostyczne oraz sprzęt umożliwiający wykonywanie wkładek ortopedycznych na modzele metodą termoformowalną, czyli pozwalającą na ich precyzyjne modelowanie i dostosowanie w każdym szczególe pod konkretną stopę. Jeśli więc doskwiera Ci problem nawracających modzeli, nie zwlekaj, zgłoś się do nas. Znajdziesz nas pod adresem: Warszawa, ul. Racławicka 129, lok. U1.

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas