Na czym polega skrót kończyny?
Skrót kończyny to widoczna dysproporcja w długości nóg spowodowana najczęściej przykurczami mięśniowymi czy niewłaściwym ustawieniem miednicy (skrót funkcjonalny), rzadziej spowodowana jest rzeczywistym skróceniem lub wydłużeniem kości (skrót anatomiczny). Oczywiście nikt nie jest idealnie symetryczny, większość z nas posiada niewielkie dysproporcje, ale nie jest to powód do niepokoju, pod warunkiem, że nie przekraczają one normy. Obecnie badania mówią nawet o tym, że różnica do 2 cm nie musi być przyczyną dolegliwości bólowych, ponieważ organizm doskonale się do tego adaptuje. Jeśli asymetria przekracza tę granicę lub cierpimy na dolegliwości bólowe, konieczna jest wizyta u specjalisty i wdrożenie odpowiedniego leczenia W przeciwnym wypadku – może to nieść za sobą poważne konsekwencje. Skutkiem mocno zaawansowanej dysproporcji jest nie tylko dyskomfort i problem estetyczny, ale też dalsze komplikacje zdrowotne. Ma ona bowiem negatywny wpływ na cały układ ruchu człowieka – zaburza jego równowagę statyczną i dynamiczną prowadząc do nierównomiernego obciążenia i powstawania zmian strukturalnych, co w konsekwencji, w mniejszym lub większym stopniu, ogranicza sprawność chorego. Skrót kończyny może dotyczyć zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.
Jakie objawy towarzyszą skrótowi kończyny?
Objawy towarzyszące skrótowi kończyny to przede wszystkim utykanie i kompensacyjne boczne skrzywienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Na wczesnym etapie rozwoju tego schorzenia może pojawić się ból kolana lub biodra. Jeśli skrócenie się pogłębia, pojawia się coraz więcej objawów, w tym:
- garb żebrowy występujący po jednej stronie
- wzmożony jednostronnie mięśniowy wał lędźwiowy dostrzegalny zwłaszcza w głębokim skłonie
- dolegliwości bólowe w kręgosłupie oraz stawie krzyżowo-biodrowym.
Niekiedy objawem towarzyszącym skrótowi kończyny, są także nawracające bóle głowy.
Jakie są przyczyny skrótu kończyny?
Wśród możliwych przyczyn skrótu kończyny wymienia się między innymi uwarunkowania genetyczne, które predysponują do tego rodzaju zaburzeń rozwojowych. Niektórzy z nas rodzą się z deformacjami kostnymi lub wadami stawów wywołującymi dysproporcje, inni nabywają je we wczesnym dzieciństwie na skutek uszkodzenia chrząstki wzrostowej np. podczas złamania kończyny. Zdarza się też, że do zaburzenia rozwoju kończyny dochodzi w dorosłym życiu, a powodem mogą być na przykład powikłania po skomplikowanych złamaniach lub zmiany nowotworowe w tkankach miękkich. Inne przyczyny występowania skrótu kończyny to chociażby:
- płaskostopie podłużne i poprzeczne (skrót funkcjonalny)
- schorzenia układu nerwowo-mięśniowego (skrót funkcjonalny lub anatomiczny)
- nieprawidłowe zrośnięcia kości po złamaniach (skrót anatomiczny)
- pourazowe przykurcze stawów skokowych, kolanowych i biodrowych (skrót funkcjonalny).
W rzadkich przypadkach skrót kończyny bywa idiopatyczny, czyli nie ma ustalonej przyczyny, ale taka asymetria jest zwykle niewielka, niemal niezauważalna i nie ma większego wpływu na układ kostno-mięśniowy.
Jak wyrównać skrót kończyny?
Dysproporcje w długości kończyn dolnych można wyrównać na dwa sposoby. Pierwszy – to zabieg chirurgiczny polegający na przedłużeniu krótszej kończyny lub skróceniu dłuższej kończyny i korekcji ewentualnych zniekształceń, co pozwala na całkowite wyeliminowanie problemu asymetrii. Jest to metoda rzadko wykonywana, ponieważ jest ona skomplikowana i niesie za sobą duże ryzyko i wiele zmian w życiu pacjenta. Drugi natomiast – to leczenie zachowawcze, czyli noszenie wkładek ortopedycznych na skrót kończyny, niwelujących różnice w długościach oraz ćwiczenia fizjoterapeutyczne mające na celu wyrównanie napięć w obrębie miednicy i kręgosłupa. Operacja jest wskazana wyłącznie w przypadkach dużych asymetrii, tj. przekraczających 3 cm. Przy mniejszych dysproporcjach wystarczy wyrównanie za pomocą specjalnie wyprofilowanych wkładek ortopedycznych na skrót kończyny. Można je kupić w naszym gabinecie w Warszawie przy ul. Racławickiej 129, lok. U1, gdzie wykonujemy indywidualnie modelowane wkładki na zamówienie w oparciu o profesjonalne i bardzo szczegółowe badania aparatu ruchu. Między innymi dzięki naszej praktyce Warszawa jest obecnie liderem w diagnostyce i leczeniu różnego rodzaju zaburzeń funkcjonowania układu ruchowego.
Jak wkładki ortopedyczne niwelują skrót kończyny?
Wkładki ortopedyczne na skrót kończyny umożliwiają zniwelowanie dysproporcji w długościach nóg dzięki swojej specyficznej konstrukcji dostosowanej do potrzeb konkretnego pacjenta i stopnia występującej u niego asymetrii. Bardzo ważnym elementem takiej wkładki jest podbicie obcasa, które podpiera piętę krótszej kończyny, a co za tym idzie zmniejsza jej przeciążenia. W ten sposób eliminuje nie tylko widoczny problem estetyczny, ale też występujące dolegliwości bólowe. Pozwala to także skorygować ustawienie miednicy i poszczególnych odcinków kręgosłupa. Wkładki ortopedyczne na skrót kończyny to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto boryka się z tą dysfunkcją, ponieważ zapewniają prawidłowe funkcjonowanie całemu aparatowi ruchowemu i poprawiają estetykę chodu. Nie zapominajmy jednak, że podobnie jak wkładki na każde inne schorzenie, wkładki ortopedyczne na skrót kończyny powinny być zawsze dobierane indywidualnie po uprzednim przeprowadzeniu szczegółowych badań, m.in. wykonanym zdjęciu RTG kończyn dolnych. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wkładki nam pomogą. W przeciwnym wypadku mogą przyczynić się do pogłębienia problemu asymetrii zamiast go zniwelować.