logo fororto

Wkładki ortopedyczne na przeciążenie mięśni

wkladki ortopedyczne na przeciazenie miesni

Jak wygląda przeciążenie mięśni?

Przeciążenie mięśni to uraz polegający na uszkodzeniu włókien mięśniowych, do którego dochodzi na skutek niewystarczającego przygotowania mięśni do wysiłku fizycznego lub poddania ich działaniu nadmiernej siły. Często uraz taki spotyka osoby prowadzące aktywny tryb życia, uprawiające sport lub wykonujące ciężką pracę fizyczną. Zazwyczaj przeciążenie dotyka mięśni w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa i stawu kolanowego, przez co chory ma problem z chodzeniem, skłonami czy przysiadami – zaburza to prawidłowe wzorce ruchowe i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wyróżnia się trzy stopnie przeciążenia mięśni: naciągnięcie, naderwanie (gdy dochodzi do naderwania części włókien mięśniowych) i zerwanie (gdy dochodzi do całkowitego przerwania tkanki mięśniowej). Im większa ilość włókien tworzących mięsień ulegnie uszkodzeniu, tym większy będzie ból i dłuższy okres rekonwalescencji po urazie.

Czym objawia się przeciążenie mięśni?

Głównym objawem przeciążenia mięśni jest ostry, kłujący ból w miejscu kontuzji, któremu może towarzyszyć tkliwość palpacyjna, obrzęk, a także siniaki czy krwiaki, jeśli uszkodzone zostały naczynia krwionośne. Chory ma ograniczoną sprawność ruchową, a jeśli przeciążeniu uległ mięsień w kończynie dolnej, może mieć nawet problem z chodzeniem. Zazwyczaj ból pojawia się od razu po kontuzji, choć zdarza się – chociażby w przypadku sportowców po intensywnej rozgrzewce – że daje o sobie znać dopiero następnego dnia. Taki ból występuje zarówno podczas ruchu, jak i w spoczynku, nasila się jednak zawsze podczas wysiłku obciążającego uszkodzony mięsień oraz w reakcji na ucisk. Stopień natężenia bólu i czas trwania zależy od stopnia uszkodzenia tkanek mięśniowych – jeśli mamy do czynienia z naderwaniem mięśnia, ból będzie silny i może utrzymywać się nawet kilka tygodni.

Jak może dojść do przeciążenia mięśni?

Do przeciążenia mięśni najczęściej dochodzi u sportowców, którzy wykonują mocno obciążające treningi siłowe bez uprzedniej rozgrzewki lub dobierają ćwiczenia rozgrzewające nieodpowiednie do aktywności, jakiej chcą się podjąć. Dlatego jeśli lubisz uprawiać sport, pamiętaj, że zawsze przed intensywnym treningiem trzeba się odpowiednio przygotować – mięśnie muszą być wystarczająco dobrze rozgrzane, żeby sobie poradzić z wysiłkiem, jaki na nie nałożymy. Niekiedy przyczyną przeciążenia mięśni jest też przetrenowanie, tj. zbyt częste uprawianie sportu lub kontynuowanie ćwiczeń pomimo dużego zmęczenia. Warto mieć na uwadze, że po każdym treningu mięśnie potrzebują odpowiedniej dawki odpoczynku, żeby się zregenerować – jeśli im tego nie zapewnimy, narazimy je na urazy. Poza tym przeciążenie mięśni może być też wynikiem:

  • dźwigania ciężkich przedmiotów
  • obniżonej wydolności układu mięśniowego (spowodowanej długim okresem bezczynności)
  • działania siły mechanicznej (np. podczas upadku lub uderzenia).

Jak leczyć przeciążenia mięśni?

W sytuacji, gdy doszło do przeciążenia mięśni, należy zrezygnować z treningów i wszelkiej aktywności fizycznej, która mogłaby obciążać uszkodzone mięśnie, lub odpowiednio ją zmodyfikować. Jest to koniecznie nie tylko ze względu na dolegliwości bólowe, ale też dlatego, że taka kontuzja łatwo się odnawia. Poza tym w leczeniu przeciążeń mięśni bardzo pomocne są okłady z lodu i ćwiczenia fizjoterapeutyczne. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić też noszenie wkładek ortopedycznych na przeciążenie mięśni, które zapewnią im tak potrzebne odciążenie. Wkładki ortopedyczne są dobrym rozwiązaniem także w profilaktyce kontuzji mięśniowych, ponieważ gwarantują mięśniom właściwą stabilizację i wzmocnienie, co redukuje ryzyko urazów. Dlatego jeśli jesteś sportowcem lub wykonujesz pracę, która naraża Cię na tego rodzaju kontuzje, zapraszamy do naszego gabinetu, mieszczącego się w Warszawie, gdzie dobierzemy dla Ciebie idealne wkładki ortopedyczne na przeciążenie mięśni, które uchronią Cię przed niepotrzebnymi urazami.

Jak wkładki pomagają w leczeniu przeciążenia mięśni?

Wkładki ortopedyczne na przeciążenie mięśni są skonstruowane w taki sposób, aby skutecznie odciążać te partie ciała, które uległy uszkodzeniu i dzięki temu ułatwiać poruszanie się po kontuzji. Ponieważ posiadają korekty w postaci specjalnych klinów i pelot zapewniających stopie podparcie we właściwych punktach, minimalizują dolegliwości bólowe w kończynie, a dodatkowo wpływają korzystnie na równowagę i stabilność całego układu mięśniowego. Aby jednak wkładki ortopedyczne na przeciążenie mięśni dobrze spełniały swoją rolę, muszą być dobrane indywidualnie, czyli optymalnie dostosowane do stopy pacjenta oraz konkretnego urazu, miejsca jego wystąpienia i nasilenia. Tak dopasowane wkładki są w stanie znacząco zredukować ból, poprawić ruchomość kontuzjowanej kończyny i skrócić czas rekonwalescencji. Dlatego jeszcze raz zapraszamy do naszego gabinetu, gdzie wykonujemy szczegółowe badania diagnostyczne i w oparciu o ich wyniki modelujemy wkładki ortopedyczne na przeciążenie mięśni tak, aby najlepiej jak to możliwe pasowały do stopy chorego i spełniały wszystkie jego potrzeby. Znajdziesz nas pod adresem: Warszawa, ul. Racławicka 129, lok.U1.

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas