logo fororto

Kiedy należy zdecydować się na wkładki ortopedyczne na haluksy?

kiedy nalezy zdecydowac sie na wkladki ortopedyczne na haluksy

Co to są haluksy?

Słowo „haluks” pochodzi od łacińskiego słowa „paluch”. W nomenklaturze medycznej schorzenie to określa się mianem paluch koślawy (łac. Hallux Valgus). Jest to niepoprawne ustawienie pierwszego palca stopy, wynikające ze zmiany w ustawieniu kości śródstopia. Głowa kości śródstopia zaczyna wystawać poza obrys fizjologiczny, a paluch wykrzywia się w kierunku kolejnego palca, często na niego nachodząc. Paluch może być jeszcze dodatkowo zrotowany wokół własnej osi, przez co płytka paznokcia zwrócona jest ku pozostałym palcom stopy. Często w wyniku tych zmian anatomicznych dochodzi do zapalenia w obrębie zniekształconego stawu. To powszechny problem, który może prowadzić do bólu, dyskomfortu i ograniczeń ruchowych. W celu skutecznego zmagania się z tym schorzeniem, coraz więcej osób decyduje się na indywidualne wkładki ortopedyczne.

Jak tworzą się haluksy?

Haluksy to schorzenie, które zdecydowanie częściej dotyczy kobiet. Jest to spowodowane między innymi tym, że kobiety mają mniejszą wytrzymałość torebek stawowych i więzadeł, a także mniejszą sprawność i siłę mięśni. Ponadto tym kobiety częściej noszą niewłaściwe obuwie, które ma wpływ na deformację stopy.

Czynnikami wpływającymi na rozwój haluksów są między innymi:

 • uwarunkowania genetyczne
 • ciasne, niewygodne obuwie z wąskimi czubkami
 • wysokie obcasy
 • słabe mięśnie stopy
 • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
 • dna moczanowa

Czy można wykonać wkładki ortopedyczne na haluksy?

Odpowiedź jest oczywista – można. W naszej klinice wykonujemy wkładki ortopedyczne tworzone na miarę, zarówno do butów codziennych jak i wkładki na haluksy do szpilek. Dzięki badaniom komputerowym stóp doskonale wiemy czego potrzebują Twoje stopy i pod te potrzeby wykonujemy indywidualne wkładki ortopedyczne. Mają one za zadanie:

 • skorygować ewentualne towarzyszące wady stóp
 • odciążyć łuk poprzeczny stopy
 • poprawić stabilność pierwszego palca stopy
 • poprawić funkcję palucha w fazie odbicia

Czy wkładki ortopedyczne na haluksy pomagają?

Tak, indywidualnie dostosowane wkładki ortopedyczne na haluksy mogą przynieść ulgę i poprawić komfort chodzenia. Zapewniają one odpowiednie podparcie łuku poprzecznego stopy, korygowanie nieprawidłowej postawy oraz redukcję nacisku na obszary dotknięte deformacją. Wkładki ortopedyczne na haluksy zastosowane w początkowym stadium deformacji mogą zapobiec interwencji chirurgicznej w przyszłości. Aby zwiększyć efekt leczniczy można także stosować specjalne wkładki na haluksy na noc, wkładki na haluksy tylko na palce czy żelowe wkładki na haluksy.

Wkładki na płaskostopie poprzeczne i paluch koślawy

Haluksy przeważnie występują jednocześnie wraz z płaskostopiem poprzecznym. Powoduje to wiele problemów, takich jak:

 • powstawanie bolesnych odcisków lub modzeli
 • ból okolicy pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego
 • odczucie pieczenia i bólu przodostopia od strony podeszwowej stopy
 • trudności w wybraniu wygodnego obuwia
 • zaburzenia biomechaniki stopy powodujące szybkie męczenie się mięśni stóp
 • negatywne kompensacje na innych poziomach aparatu ruchu, takich jak kolana, biodra, kręgosłup – które w przyszłości mogą prowadzić do przeciążeń i kontuzji

W naszej klinice wykonujemy indywidualne wkładki ortopedyczne korygujące wiele wad stopy występujących równocześnie, w przeciwieństwie do gotowych do kupienia w sklepie wkładek, które często nie są dostosowane do kształtu i problemów Twojej stopy.

Wkładki na haluksy dla dzieci – kiedy są zalecane?

Wkładki ortopedyczne na haluksy dla dzieci są zalecane w przypadku wczesnego rozpoznania deformacji stóp. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w chodzeniu lub kształcie stóp u swojego dziecka – skonsultuj się jak najszybciej ze specjalistą w doborze wkładek ortopedycznych lub lekarzem ortopedą. Wczesna interwencja może skutkować szybszym skorygowaniem deformacji i zapobiec ewentualnym powikłaniom w przyszłości.

Kiedy należy zdecydować się na wkładki na haluksy?

Wkładki na haluksy będą najbardziej skuteczne w początkowym okresie problemu. Pomogą zmienić sposób ustawienia stopy, przez co będą miały wpływ na biomechanikę stopy i zredukują przyczynę powstawania haluksów, a także ich skutki. Na wkładki ortopedyczne szczególnie powinny się zdecydować osoby, które mają płaskostopie lub koślawość, są obciążone genetycznie (mają w rodzinie osoby zmagające się z haluksami), mają tendencję do rotowania stopy do wewnątrz w trakcie chodzenia, mają nadwagę, cierpią z powodu wiotkości więzadeł czy osoby, które w przeszłości doznały kontuzji lub urazów w obrębie palców stóp. Rekomenduje się, aby z wkładek ortopedycznych korzystały również osoby, które cierpią na takie dolegliwości jak paluch sztywny oraz paluch krawca (kostka krawca).

Dzięki indywidualnym wkładkom ortopedycznym na haluksy, możemy wspólnie podjąć kroki ku poprawie komfortu stóp i zachowaniu zdrowia układu ruchu. Skontaktuj się z nami, a nasi doświadczeni specjaliści pomogą dobrać odpowiednie rozwiązania dla Twoich potrzeb. Zadbaj o swoje stopy już dziś!

Tel. 794436440

kontakt@fororto.pl

Racławicka 129/U1 Warszawa

(Klinika DrBest)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas