logo fororto

Jakie buty powinno się nosić na co dzień? Jakie obuwie jest dobre dla stopy?

jakie buty powinno sie nosic na co dzien jakie obuwie jest dobre dla stopy

Przez nasz gabinet przewinęły się tysiące osób i jeszcze większe ilości butów. Obecnie na rynku można kupić obuwie o dowolnym kształcie i konstrukcji. Prawda nie jest jednak łaskawa dla producentów butów. Większość produktów oferowanych nam przez sprzedawców przyczynia się do upośledzania naszych stóp oraz stawów  skokowych.

Jakie w tej sytuacji parametry powinny mieć buty, żeby były najlepsze dla naszych stóp? Po pierwsze – buty muszą być wygodne! Oznacza to, że obuwie powinno być dopasowane do długości, szerokości oraz tęgości naszej stopy. Najczęstszą wadą obecnie sprzedawanych butów jest ich nieodpowiednia szerokość. Zdecydowana większość butów jest zbyt wąska dla naszych stóp, co zaburza biomechanikę chodu i może prowadzić do deformacji stawów stóp.

Po drugie – wybierając buty możemy sprawdzić kilka prostych rzeczy. Zapiętek nie powinien być bardzo sztywny, ale równocześnie nie powinien wyginać się na wszystkie strony jak skarpeta. Podeszwa butów powinna być płaska, bez obcasa. Trzymając but w ręku i próbując go zgiąć, powinien on z lekkim oporem, ale dosyć swobodnie poddać się naszemu naciskowi. But możemy również spróbować wykręcić „w ósemkę”. Dobrze, gdy jest on na tyle elastyczny, że pozwala na ten ruch. Wynika to z tego, że nasze stopy nie pracują tylko w jednej płaszczyźnie i swoboda ruchów jest niezwykle istotna.. Stopa składa się z 26 kości i znajduje się w niej ponad 100 więzadeł, mięśni oraz stawów. Ten mały element naszego ciała jest więc bardzo złożony , a jest on podstawą/podporą naszego organizmu. Powinniśmy więc zwracać dużą uwagę na zdrowie naszych stóp.

Często słyszymy też prośby o polecenie konkretnej marki butów, które spełniają powyższe kryteria. Niestety, ale jest to nie możliwe, bo każda marka posiada w swoim asortymencie buty dobre, jak i złe. Zawsze przed zakupem, buty powinniśmy przymierzyć i sprawdzić, czy nam odpowiadają i czy zapewniają odpowiedni komfort chodzenia.

Co zrobić kiedy potrzebne są nam wkładki ortopedyczne do butów? Czy potrzebujemy kupować buty większe? Nie, dobrze dopasowane buty po wyjęciu wkładek oryginalnych powinny mieć miejsce na wkładki. Jednak z racji dużej różnorodności butów zawsze zalecamy przyniesienie kilku par, aby zobaczyć jaki rodzaj wkładek należy zrobić. Poza tym nie wszystkie buty nadają się do używania ich razem z wkładkami. Z niektórych butów nie da się wyjąć wkładki, a inne mogą nie być odpowiednio głębokie, żeby włożyć tam wkładkę. Stopa może wtedy wypadać z buta, co zaburzy nasz wzorzec chodu i uniemożliwi noszenie wkładek ortopedycznych w tych butach.

W naszym gabinecie dysponujemy różnymi rodzajami wkładek, które zawsze staramy się dostosować do typu obuwia noszonego przez naszych klientów. Zapraszamy!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas