Jakie buty powinno się nosić na co dzień? Jakie obuwie jest dobre dla stopy?

Przez nasz gabinet przewinęły się tysiące osób i jeszcze większe ilości butów. Obecnie na rynku można dostać obuwie o dowolnym kształcie i konstrukcji. Prawda nie jest łaskawa dla producentów butów. Większość produktów oferowanych nam przez sprzedawców przyczynia się do upośledzania naszej stopy oraz stawu skokowego.

W takim razie, jakie parametry powinien mieć but, który będzie najlepszy dla naszej stopy? Po pierwsze but powinien być wygodny! Tak, wiem jak to brzmi, ale obuwie powinno być dopasowane do długości, szerokości oraz tęgości naszej stopy. Największą wadą obecnych butów jest chyba ich szerokość. Zdecydowana większość jest zbyt wąska dla naszej stopy, a co za tym idzie może prowadzić do deformacji stawów stopy oraz zaburza biomechanikę chodu.

Po drugie wybierając buty możemy sprawdzić kilka prostych rzeczy. Zapiętek nie powinien być bardzo sztywny, ale równocześnie nie powinien wyginać się na wszystkie strony jak skarpeta. Podeszwa butów powinna być płaska, bez obcasa. Jeżeli złapiemy buta i spróbujemy go zgiąć to powinien on z lekkim oporem, ale dosyć swobodnie się zginać. Buta możemy również złapać i spróbować wykręcić „w ósemkę”. Dobrze, gdy jest on na tyle elastyczny, że pozwala na ten ruch, ponieważ nasza stopa nie pracuję tylko w jednej płaszczyźnie. Składa się ona z 26 kości i znajduje się w niej ponad 100 więzadeł, mięśni oraz stawów. Świadczy to o dużej złożoności naszej stopy, a jest ona podstawą naszego organizmu. Dlatego powinniśmy zwracać na nią dość dużą uwagę.

Często słyszymy też prośby o polecenie konkretnej marki butów, które spełniają te kryteria. Niestety, ale jest to nie możliwe, bo każda marka posiada w swoim asortymencie dobre buty, jak i te złe. Zawsze buta powinniśmy przymierzyć i sprawdzić na własnej skórze, czy nam odpowiada.

Co zrobić kiedy potrzebna jest nam wkładka ortopedyczna do butów. Czy potrzebujemy kupować buty większe? Nie, dobrze dopasowane buty po wyjęciu wkładek oryginalnych powinny mieć miejsce na wkładkę. My jednak z racji dużej różnorodności butów zawsze zalecamy przyniesienie kilku par, aby zobaczyć jaki rodzaj wkładki należy zrobić. Jednak nie wszystkie buty nadają się do używania ich razem z wkładkami. Z niektórych butów nie da się wyjąć wkładki oraz jeżeli nie są one odpowiednio głębokie to może być trudno włożyć tam wkładkę, ponieważ stopa może wtedy wypadać z buta, co zaburzy nasz wzorzec chodu i uniemożliwi noszenie wkładek ortopedycznych w tych butach.

W naszym gabinecie dysponujemy różnymi rodzajami wkładek, które zawsze staramy się dostosować do typu obuwia noszonego przez naszych klientów. Zapraszamy!