logo fororto
Umów wizytę

(+48) 794 436 440

Jak czyścić wkładki ortopedyczne?

jak czyscic wkladki ortopedyczne

Dlaczego wkładki ortopedyczne wymagają pielęgnacji?

Wkładki ortopedyczne Sidas Podiatech wykonywane są z najlepszej jakości materiałów, które gwarantują ich optymalną funkcjonalność i bezpieczeństwo używania, a także wysoką trwałość. Okres gwarancji wynosi aż 2 lata – tak długo można je nosić bez obawy, że się zużyją i zniszczą, co jednak wcale nie znaczy, że nie należy o nie dbać. Jeśli chcemy mieć pewność, że wkładki ortopedyczne będą nam służyły długie lata i przez ten czas nie stracą ani na skuteczności, ani na komforcie użytkowania, powinniśmy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji.

Jak dbać o wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne powinny być przede wszystkim regularnie czyszczone, zgodnie z instrukcją producenta i z zachowaniem zalecanych przez niego środków ostrożności, dzięki temu zachowają swoje aseptyczne właściwości, a stopy będą miały zapewnioną właściwą higienę. Trzeba też pamiętać o tym, by stosować wkładki tylko w dopasowanym do nich obuwiu, ponieważ niedobrane, zwłaszcza zbyt ciasne buty często powodują odkształcenia w konstrukcji wkładek, co ma niekorzystny wpływ na ich skuteczność, a dodatkowo obniża komfort ich noszenia. Poza tym miejmy na uwadze, że wkładek termoplastycznych nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie źródeł ciepła, na przykład suszarek, centralnego ogrzewania czy silnych promieni słonecznych – mogą one bowiem spowodować skurczenie i odkształcenie się materiału. Tak więc warto wyrobić sobie nawyk dbania i prawidłowego czyszczenia wkładek ortopedycznych.

Jak prawidłowo wyczyścić wkładki korekcyjne?

Wkładki ortopedyczne Sidas Podiatech należy zawsze czyścić bardzo dokładnie, a przy tym delikatnie. Najlepiej robić to przy użyciu miękkiej gąbki lub ściereczki.

Instrukcja:

  • wyjmij wkładki z butów
  • opłucz wkładkę pod bieżącą, letnią wodą
  • przetrzyj wkładki ściereczką nasączoną delikatnym detergentem (np. mydłem)
  • spłucz dokładnie pianę
  • wysusz wkładki ręcznikiem papierowym
  • odstaw wkładki, w temperaturze pokojowej, do całkowitego wyschnięcia (w ciągu kilkudziesięciu minut wkładki powinny już być całkowicie suche)

Pamiętajmy, że woda, której używamy do mycia wkładek termoformowalnych, nie powinna być zbyt ciepła. Nie wolno też używać suszarek ani grzejników do ich suszenia, ponieważ tego rodzaju wkładki, z racji swoich termoplastycznych właściwości, potrafią zmieniać kształt na skutek kontaktu z wysokimi temperaturami. Odradzamy również używanie szorstkich gąbek i ściereczek, ponieważ mogą one porysować ich powierzchnię. 

Jak często należy wykonywać czyszczenie wkładek ortopedycznych? To zależy przede wszystkim od intensywności ich używania. Częściej należy pielęgnować wkładki w butach sportowych niż te, w których chodzimy na co dzień.

Czego unikać przy czyszczeniu wkładek ortopedycznych?

Pielęgnacja wkładek ortopedycznych jest bardzo łatwa i nie wymaga używania żadnych specjalistycznych akcesoriów czyszczących. Jest ona niezbędna, gdyż pozwala znacznie przedłużyć żywotność wkładek, oczywiście pod warunkiem, że będziemy się stosować do instrukcji podanych przez producenta i przestrzegać środków ostrożności, czyli przede wszystkim chronić je przed działaniem wysokich temperatur. Między innymi dlatego odradza się pranie wkładek w pralce. Lepiej myć je ręcznie w zimnej lub letniej wodzie. Nie należy też suszyć ich mechanicznie. Ponadto nie zaleca się również stosowania silnych, chemicznych detergentów, ponieważ mogą one zdeformować profil wkładki. W zasadzie wystarczy sama woda z mydłem, aby je dokładnie wyczyścić. Dozwolone metody czyszczenia wkładek uzależnione są od danego producenta i od metody ich wykonania.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas