logo fororto

Czym są wkładki pronujące stopę

czym sa wkladki pronujace stope

Większość klientów, którzy się do nas zgłaszają mają tzw. stopy pronujące, inaczej zwane koślawymi. W takich przypadkach wykonujemy wkładkę supinującą stopę. Czasami jednak zdarza się, że zgłasza się do nas  osoba z supinacją stopy i wtedy należy wykonać wkładki pronujące stopę.

Spis treści

  • Czym tak właściwie są wkładki do butów pronujące?
  • Jakich objawów możemy spodziewać się u osób ze stopami supinującymi?
  • Jak badamy stopy przed wykonaniem wkładek pronujących stopę?
  • Wkładki ortopedyczne pronujące – Czy możliwa jest trwała korekcja stopy?
  • Po co mi wkładki pronujące stopę skoro mam buty do biegania stworzone dla pronatorów?
  • Jakie ćwiczenia należy wykonywać na stopy supinujące?

Czym tak właściwie są wkładki do butów pronujące?

W sytuacji, kiedy ciężar ciała przesunięty jest bardzo mocno na zewnętrzną część stopy, a przyśrodkowa jej część jest odciążona to mówimy o stopie supinującej lub inaczej nazywamy taką stopę szpotawą. Naszym zadaniem jest wykonanie takich wkładek, aby ciężar stopy rozkładał się równomiernie, a nie kumulował się w jednej jej części.

Jakich objawów możemy spodziewać się u osób ze stopami supinującymi?

U każdej osoby objawy te mogą wyglądać trochę inaczej, ale na potrzeby tego wpisu możemy wyróżnić kilka najczęściej występujących:

  • Niszczenie obuwia od zewnętrznej strony – mówimy tutaj o cholewce wypchanej do zewnątrz oraz o starciu bocznej strony podeszwy (starta zewnętrzna część pięty niekoniecznie musi świadczyć o stopie pronującej).
  • Odciski i zgrubienia skóry po zewnętrznej stronie stopy, najczęściej pięty.
  • Ból lub uczucie napięcia po bocznej stronie podudzia.
  • Szpotawość kolan – są to kolana wygięte na zewnątrz.
  • Większa tendencja do skręceń inwersyjnych – takich kiedy kostka ucieka na zewnątrz.

Jak badamy stopy przed wykonaniem wkładek pronujących stopę?

W naszym gabinecie staramy się bazować na dobrze przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem, który później uzupełniamy o badanie na podoskopie oraz badanie chodu na macie komputerowej. To wszystko w połączeniu ze sobą daje nam odpowiedź jak powinna wyglądać wkładka pronująca do butów dla danej osoby. Wpływ na budowę wkładki ma również typ obuwia, które nosimy. Trochę inaczej będzie wyglądała wkładka do butów sportowych a inaczej do butów eleganckich. Wykonanie wkładki ortopedycznej pronującej zapewni nam zmniejszenie lub pozbycie się objawów związanych ze szpotawością stóp. Nie zawsze uda nam się zlikwidować objawy do zera, ponieważ bardzo często potrzebna jest do tego praca z fizjoterapeutą, ale takie wsparcie w postaci wkładki może okazać się bardzo pomocne.

Wkładki ortopedyczne pronujące – Czy możliwa jest trwała korekcja stopy?

Często słyszę pytanie „czy wykonując wkładki pronujące stopę jesteśmy w stanie „wyprostować” stopę”? Trudno na to odpowiedzieć, bo wpływ na korekcję ma wiele rzeczy. Na pewno łatwiej będzie skorygować stopę dziecka, które jeszcze się rozwija i rośnie. Stopa dziecka ma dużo większy potencjał na zmianę niż stopa osoby dorosłej. Duże znaczenie ma wielkość supinacji. Im większa, tym trudniej wkładkami pronującymi do butów trwale zmienić ustawienie stopy. Ważne jest również obuwie, które nosimy. Żeby jak najlepiej wspierać wkładkę pronującą oraz stopę, but powinien spełniać kilka podstawowych kryteriów. Zapiętek powinien być lekko usztywniany oraz dosyć głęboki, żeby po włożeniu wkładki pięta nie wypadała nam z butów. Podeszwa za to powinna być elastyczna i dosyć swobodnie zginać się na poziomie stawów śródstopno-paliczkowych (w okolicy główek kości śródstopia), aby nie ograniczała nam naturalnej elastyczności naszych stawów.

Po co mi wkładki pronujące stopę skoro mam buty do biegania stworzone dla pronatorów?

Największą i najważniejszą różnicą na korzyść wkładek jest ich indywidualne dopasowanie do stopy. Buty pronujące posiadają wsparcie od strony zewnętrznej, ale przy dużej supinacji niewystarczająco wspierają stopę. Kolejną zaletą wkładek jest również możliwość skorygowania wady współistniejącej na stopie np. problem z łukiem poprzecznym stopy. Niestety, ale buty pronujące nie są odpowiednie dla wkładek ortopedycznych, ze względu kumulację wsparcia, której nie do końca jesteśmy w stanie przewidzieć. Połączenie tych dwóch produktów mogłoby spowodować przeciążenia związane ze zbyt duża zmianą ustawienia naszych nóg.

Jakie ćwiczenia należy wykonywać na stopy supinujące?

Typowy obraz stopy supinującej objawia się dużym wysklepieniem łuku podłużnego, w związku z tym większym obciążeniem w rejonie pięty i przodostopia. Bardzo często mamy też do czynienia z przykurczem mięśni łydki i ograniczeniem zgięcia grzbietowego stopy. Takie ograniczenia mogą powodować np. ból ścięgna achillesa, łydki czy rozcięgna podeszwowego. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie ćwiczeń, które będą uzupełniały pracę wkładek pronujących stopę. Przykładami takich ćwiczeń mogą być:

  • rozciąganie mięśnie łydki;
  • rolowanie piłeczką lub wałkiem podeszwy stopy;
  • mobilizowanie zakresu w obrębie stawu skokowego;
  • ćwiczenia stabilizujące staw skokowy.

Powyższe ćwiczenia stanowią pewnego rodzaju generalizację i zawsze przed wdrożeniem ćwiczeń należałoby skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze je pod konkretną osobę, więc jeżeli podejrzewasz, że potrzebujesz wkładek pronujących stopę to zapraszamy do zapisu i sprawdzenia swoich nóg w naszym gabinecie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas