logo fororto

Czy wkładki wyleczą mnie z płaskostopia? Czy wystarczy tylko nosić wkładki żeby mieć zdrowe stopy?

czy wkladki wylecza mnie z plaskostopia czy wystarczy tylko nosic wkladki zeby miec zdrowe stopy

W naszym gabinecie prawie codziennie spotykamy się z takimi pytaniami, a więc postaram się Wam przybliżyć trochę to zagadnienie i rozwiać pewne mity i wątpliwości.

Przede wszystkim musimy zacząć od tego, że nie każde płaskostopie jest takie samo i nie ma jednej przyczyny. Czasami znalezienie powodu, dla którego nasze stopy uległy deformacji jest bardzo trudne i trzeba zaangażować w to więcej niż jednego specjalistę. W naszej pracy staramy się podchodzić całościowo do naszych pacjentów i właśnie dlatego regularnie współpracujemy z renomowanymi warszawskimi placówkami medycznymi, fizjoterapeutycznymi oraz podologicznymi. 

Przechodząc do odpowiedzi na pytanie postawione w tytule, brzmi ono – to zależy. Jest bardzo dużo zmiennych wpływających na nasze stopy. Działanie tylko i wyłącznie wkładkami wyeliminuje niektóre z przyczyn naszych problemów i może okazać się to niewystarczające do trwałej poprawy kondycji naszych stóp.

Musimy też rozróżnić rodzaj płaskostopia, które występuje akurat u nas. Jeżeli zdiagnozujemy płaskostopie poprzeczne to niestety, ale trwałe wysklepienie łuku poprzez wkładki czy ćwiczenia jest prawie niemożliwe. Nie oznacza to jednak tego, że wkładki trzeba będzie nosić do końca życia. Nie każde płaskostopie jest bezwzględnym wskazaniem do wykonania wkładek. Indywidualne wkładki ortopedyczne powinniśmy wykonać wówczas gdy  ustawienie naszych stóp w negatywny sposób wpływa na nasze zdrowie i jest jedną z przyczyn powodujących kontuzje czy inne dolegliwości.

Często też słyszymy pytanie: czy powinniśmy wykonać wkładki dzieciom profilaktycznie? Tutaj odpowiedź brzmi – zdecydowanie nie. Wkładki, nawet te najlepsze, to bierne wsparcie naszego organizmu, którego jeżeli to możliwe powinniśmy unikać.

Co więc robić, żeby wyeliminować istniejące płaskostopie w sposób najbardziej optymalny? Wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, jest częścią procesu, który powinien zawierać również ćwiczenia dostosowane do naszego problemu. Niestety, wyłącznie ćwiczenia polegające na chodzeniu na palcach czy podnoszeniu woreczka najczęściej są niewystarczające, a nawet szkodliwe. Każdy zestaw ćwiczeń powinien być dobrany indywidualnie przez fizjoterapeutę. Wkładki natomiast mają działać przez pozostałą część dnia, kiedy nie myślimy o tym jak stawiamy stopy. Mają nam przypominać jak prawidłowo chodzić i stymulować stopy do skorygowanego przez wkładki ustawienia.

Podsumowując, chciałbym powiedzieć, że każdy z nas jest inny i dopiero szczegółowy wywiad oraz odpowiednio przeprowadzone badanie mogą dać nam odpowiedź na pytanie – co i jak należy zrobić, żeby wyleczyć się z płaskostopia.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas