Czy wkładki wyleczą mnie z płaskostopia? Czy wystarczy tylko nosić wkładki żeby mieć zdrowe stopy?

W naszym gabinecie prawie codziennie spotykamy się z takimi pytaniami, a więc postaram się Wam przybliżyć trochę to zagadnienie i rozwiać pewne mity i wątpliwości.

Przede wszystkim musimy zacząć od tego, że nie każde płaskostopie jest takie same i nie ma tej samej przyczyny. Czasami odnalezienie powodu, dla którego nasze stopy uległy deformacji jest bardzo trudne i trzeba zaangażować w to więcej niż jednego specjalistę W naszej pracy staramy się podchodzić całościowo do naszych pacjentów i właśnie dlatego regularnie współpracujemy z renomowanymi warszawskimi placówkami medycznymi, fizjoterapeutycznymi oraz podologicznymi. Przechodząc do odpowiedzi na pytanie postawione w tytule, brzmi ona – to zależy. Jest bardzo dużo zmiennych wpływających na naszą stopę, a więc zadziałanie tylko i wyłącznie wkładkami wyeliminuje niektóre z nich i może okazać się to niewystarczające do trwałej poprawy kondycji naszych stóp.

Musimy też rozróżnić rodzaj płaskostopia, które występuje akurat u nas. Jeżeli zdiagnozujemy płaskostopie poprzeczne to niestety, ale trwałe wysklepienie tego łuku poprzez wkładki czy ćwiczenia jest prawie niemożliwe. Nie oznacza to jednak tego, że wkładki trzeba będzie nosić do końca życia. Żadne płaskostopie nie jest bezwzględnym wskazaniem do wykonania wkładek. Indywidualne wkładki ortopedyczne powinniśmy wykonać w momencie kiedy ustawienie naszych stóp w negatywny sposób wpływa na nasze zdrowie i jest jedną z przyczyn występujących kontuzji czy innych dolegliwości.

Często, też słyszymy czy powinniśmy wykonać wkładki dzieciom profilaktycznie. Tutaj odpowiedź brzmi – zdecydowanie nie. Wkładki, nawet te najlepsze to bierne wsparcie naszego organizmu, którego jeżeli to możliwe powinniśmy unikać.

Co więc robić, żeby wyeliminować istniejące płaskostopie w sposób najbardziej optymalny? Wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych, jest częścią procesu, który powinien zawierać również ćwiczenia dostosowane do naszego problemu. Niestety, ale ćwiczenia polegające na chodzeniu na palcach czy podnoszeniu woreczka najczęściej są niewystarczające, a nawet szkodliwe. Każdy zestaw ćwiczeń powinien być dobrany indywidualnie przez fizjoterapeutę. Władki z kolei mają działać przez pozostałą część dnia kiedy nie myślimy o tym jak stawiamy stopy. Mają nam przypominać jak prawidłowo chodzić i stymulować stopę do skorygowanego ustawienia.

Podsumowując, chciałbym powiedzieć, że każdy z nas jest inny i dopiero szczegółowy wywiad oraz odpowiednio przeprowadzone badanie może dać nam odpowiedź co i jak należy zrobić, żeby pozbyć się płaskostopia.