logo fororto

Czy noszenie wkładek ortopedycznych pomaga?

czy noszenie wkladek ortopedycznych pomaga

Czy wkładki ortopedyczne są skuteczne?

Wkładki ortopedyczne są jednym z najskuteczniejszych – obok fizjoterapii i zabiegów chirurgicznych – sposobem leczenia dysfunkcji występujących w obrębie układu kostno-mięśniowego, zwłaszcza dysfunkcji stóp. Najlepsze efekty przynoszą w początkowych stadiach rozwoju tego typu schorzeń, mogą wtedy nie tylko zatrzymać ich rozwój, ale nawet cofnąć powstałe już zmiany. W przypadku zaawansowanych zmian deformacyjnych lub nieuleczalnych schorzeń wkładki mogą nie być w stanie cofnąć postępu choroby, mogą za to skutecznie złagodzić objawy, które jej towarzyszą, przynosząc tym samym choremu ogromną ulgę w odczuwanych dolegliwościach.

Jakie dysfunkcje mogą skorygować wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne z powodzeniem korygują wiele dysfunkcji kończyn dolnych, w tym: płaskostopie podłużne i poprzeczne, koślawość oraz szpotawość pięt i kolan, halluksy itp. Stanowią także nieocenioną pomocą w leczeniu ostrogi piętowej czy nerwiaka Mortona. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z nieprawidłowością kostną o niewielkim stopniu zaawansowania, wkładki mogą z łatwością skorygować tę wadę przywracając stopie prawidłowy kształt poprzez zapewnienie jej właściwego ułożenia w bucie oraz podparcia w strategicznych miejscach. Przykładowo wkładki ortopedyczne na płaskostopie podpierają sklepienie stopy i zapewniają właściwy rozkład jej nacisków, a w konsekwencji – zapobiegają obniżaniu struktur kostnych w tym miejscu. Wkładki ortopedyczne na halluksy z kolei podpierają przednią część stopy umożliwiając zachowanie prawidłowego łuku.

Jakie objawy eliminuje noszenie wkładek ortopedycznych?

Nawet jeśli wkładki ortopedyczne nie są w stanie skorygować dysfunkcji kończyn dolnych, mogą przynieść ulgę w dolegliwościach, które im towarzyszą, zwłaszcza dolegliwościach bólowych. Dzięki temu, że utrzymują stopę we właściwej pozycji, zapewniają równomierny rozkład nacisków na jej podeszwę, a dodatkowo działają amortyzująco, potrafią skutecznie zredukować otarcia i uciski, odciążyć nadwyrężone mięśnie i stawy, a w efekcie – wyeliminować ból i dyskomfort. W ten sposób ułatwiają choremu poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności, tym samym podnoszą jakość jego życia. Wkładki ortopedyczne minimalizują również powstawanie odcisków i modzeli oraz innych nieprzyjemnych konsekwencji, z jakimi wiążą się dysfunkcje dotykające aparat ruchowy.

W czym jeszcze pomagają wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne sprawdzają się nie tylko w leczeniu schorzeń stóp. Niekiedy stosowane są także zapobiegawczo przez osoby prowadzące aktywny tryb życia, np. uprawiające sport. Przykładem są chociażby wkładki do butów biegowych, które zapewniają stopie biegacza maksymalną stabilizację i amortyzację przy kontakcie z twardym podłożem, pozwalając mu tym samym osiągać lepsze wyniki sportowe, a dodatkowo minimalizują otarcia i urazy, na jakie jest narażony podczas treningów. Wkładki ortopedyczne stosowane są też często wspomagająco w rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych kończyn dolnych oraz złamaniach zwichnięciach, skręceniach i innych kontuzjach. Ponieważ stanowią solidne podparcie dla biernych struktur anatomicznych, przyspieszają ich regenerację i ułatwiają powrót do pełnej sprawności.

Od czego zależy skuteczność wkładek ortopedycznych?

Noszenie wkładek ortopedycznych przynosi znakomite efekty, pod warunkiem, że zostaną dobrane indywidualnie, odpowiednio wymodelowane i wyprofilowane. Muszą one odpowiadać swoim kształtem, rozmiarem i konstrukcją stopie pacjenta, a także deformacji, jaka ją dotknęła oraz stopniu jej zaawansowania. Wkładki robione na wymiar, pod ściśle określone potrzeby konkretnej osoby, są w stanie efektywnie wspomóc leczenie wielu zmian deformacyjnych, a w sytuacji, gdy mamy do czynienia z nieuleczalnymi schorzeniami – skutecznie spowolnić ich postęp i złagodzić dolegliwości bólowe. Dlatego nigdy nie powinniśmy wybierać uniwersalnych wkładek do butów – mogą nie tylko okazać się nieskuteczne, ale nawet zaszkodzić podjętemu leczeniu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas