logo fororto
Umów wizytę

(+48) 794 436 440

Ból pięty przy chodzeniu – jak sobie z nim poradzić?

bol piety przy chodzeniu jak sobie z nim poradzic

Ból pięty przy chodzeniu to powszechny problem, który może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i przysporzyć niemały dyskomfort. Na szczęście istnieją skuteczne rozwiązania by zniwelować ten problem, a jednym z nich są indywidualne wkładki ortopedyczne. Poniżej przedstawimy możliwe przyczyny bólu pięty przy chodzeniu oraz skuteczne sposoby radzenia sobie z tą uciążliwą dolegliwością.

Przyczyny bólu pięty

Ból pięty może mieć różnorodne przyczyny, ale jednym z najczęstszych powodów jest przeciążenie stóp przez źle dobrane obuwie lub niewłaściwe wkładki do butów. Inne przyczyny to ostroga piętowa dolna lub ostroga piętowa górna, jak również zapalenie rozcięgna podeszwowego, które ma swój przyczep na kości piętowej. Często przyczyną bólu pięty przy chodzeniu jest także zapalenie ścięgna Achillesa, złamanie kości piętowej, oraz schorzenie nazywane piętą Haglunda. Rzadko za ból pięty odpowiadają takie jednostki chorobowe jak atrofia poduszki tłuszczowej stopy, czy entezopatia zapalna, ale także należy mieć je na uwadze. W Klinice Dr Best uzyskasz profesjonalną pomoc lekarza ortopedy i fizjoterapeuty wyspecjalizowanego w problemach związanych ze stopami.

Ból pięty od strony wewnętrznej 

Ból pięty odczuwany przyśrodkowo, czyli od wewnętrznej strony może świadczyć o problemach z łukiem podłużnym stopy, czyli płaskostopiem. Stopa płaska to wada, która może być wrodzona lub nabyta. Najczęstszą przyczyną płaskostopia nabytego jest nadwaga lub otyłość. Stopy dźwigające zbyt duży ciężar – wypłaszczają się. Do innych przyczyn stopy płaskiej nabytej zalicza się m.in. noszenie źle dobranego obuwia, a dokładniej noszenie słabej jakości wkładek wykonanych fabrycznie. Takie wkładki mogą zarówno niszczyć układ kostny w stopach, jak i nadwyrężać mięśnie oraz ścięgna powodując np. zapalenie rozcięgna podeszwowego. Indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne mogą skutecznie ułatwić utrzymanie prawidłowego ustawienia stopy i redukować obciążenie łuku podłużnego.

Ból pięty z boku od strony zewnętrznej 

Ból pięty pochodzący z boku od zewnętrznej strony może wynikać z nadmiernego obciążania zewnętrznej krawędzi stopy, czyli tak zwanej stopy supinującej. U osób, które mają stopę supinującą, często występują skręcenia stawu skokowego, stany zapalne w obrębie kostek, a także czasami może wystąpić ból łydek. Indywidualne wkładki ortopedyczne dostosowane do konkretnych potrzeb pacjenta, mogą pomóc w poprawie amortyzacji stopy i zmniejszeniu nacisku na zewnętrzną krawędź.

Ból pięty pod spodem

Ból pięty pod spodem może być spowodowany między innymi ostrogą piętową dolną. Jest to charakterystyczna narośl kostna biegnąca od guza piętowego ku przodowi stopy. Objawia się nagłym, palącym bólem pięty pod spodem. Proces powstawania ostrogi piętowej dolnej zwykle trwa przez wiele miesięcy. Jest spowodowany ciągłym nadwyrężaniem mięśni i więzadeł stopy oraz przewlekłym stanem zapalny rozciągana podeszwowego. Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia ostrogi piętowej jest zabieg z zakresu fizykoterapii zwany falą uderzeniową. Warto wspomnieć, że dobrze dobrane wkładki ortopedyczne zapewniają amortyzację i wsparcie dla stopy. Skorygują one również nieprawidłową mechanikę stopy, która mogła przyczynić się do powstania ostrogi piętowej dolnej. Warto wdrożyć kompleksowe leczenie i w tym celu zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami.

Ból pięty po bieganiu

Osoby aktywne fizycznie, zwłaszcza biegacze, często doświadczają bólu pięty w trakcie lub po bieganiu. Mikrourazy, naciągnięcia oraz nadmierny nacisk na kość piętową są powszechne. Przyczyn bólu pięty przy bieganiu lub chodzeniu jest dużo: zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa, pięta Haglunda, zapalenie ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego, złamanie zmęczeniowe i inne. Schorzenia te mogą być spowodowane noszeniem źle dobranego obuwia, a także złą techniką biegu. Leczenie tego typu schorzeń opiera się na odpoczynku, dobrze przeprowadzonej rehabilitacji, a także noszeniu dobrze dobranych wkładek ortopedycznych. Aby zlikwidować stan zapalny i ból warto skorzystać z zabiegów falą uderzeniową oraz laserem wysokoenergetycznym. Aby nie dopuścić do ponownego bólu warto wykonać indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne, które pomogą Ci w redukcji obciążenia, zmniejszą dyskomfort i pozwolą na bezpieczne uprawianie ulubionego sportu.

Czym jest pięta Haglunda?

Na początku warto zaznaczyć, że oficjalnie zespół lub choroba Haglunda to określenie obejmujące wiele zmian chorobowych okolic kości piętowej i ścięgna Achillesa, któremu może (ale wcale nie musi) towarzyszyć deformacja Haglunda, czyli wyrośl na kości piętowej.  Natomiast choroba Haglunda-Severa jest to jałowa martwica guza kości piętowej. Etiologia pięty Haglunda na ten moment nie jest do końca jasna, przypuszczamy że choroba ta związana jest z przeciążeniami (np. podczas biegania), urazami lub zapaleniem ścięgna Achillesa, deformacją Haglunda, nieprawidłową budową kości piętowej, noszeniem zbyt ciasnego obuwia ze sztywnym zapiętkiem (często dotyczy to tancerzy i kobiet w młodym wieku). Charakterystycznymi objawami pięty Haglunda jest silny ból pięty, nasilający się przy zginaniu stopy oraz pojawiający się rano, podczas chodzenia i biegania. Inne objawy tej choroby to: narośl nad piętą, zrogowaciała skóra, opuchlizna w okolicy guza piętowego, zaczerwienienie i ocieplenie skóry w okolicy zgrubienia nad piętą, utykanie w czasie chodu w celu odciążenia kości piętowej.

Czy to możliwe, że pięta boli „od kręgosłupa”?

Tak! Pięta może boleć przez problemy z kręgosłupem. Przyczyną są nerwy rdzeniowe z dolnego odcinka kręgosłupa, które biegną przez całą długość nóg i kończą się w stopach. Kiedy korzenie nerwów rdzeniowych, czyli częścić nerwu rdzeniowego wychodzącego z kręgosłupa, są podrażnione lub ściśnięte (np. przez przepuklinę, osteofity lub stany zwyrodnieniowe), może wystąpić ból pięty lub całej stopy. Ból stopy może również wystąpić, gdy nerw jest uciśnięty np. poprzez spięte mięśnie w pobliżu biodra, kolana lub samej stopy. Jak rozpoznać, że jest to problem neurologiczny „od kręgosłupa”? Zazwyczaj będzie to bardzo silny, przewlekły ból, któremu towarzyszy pieczenie, kłucie, mrowienie lub drętwienie.

Jak skutecznie poradzić sobie z bólem pięty?

Skuteczne radzenie sobie z bólem pięty to nie tylko eliminacja objawów, ale  przede wszystkim działanie na przyczynę. Aby znaleźć źródło bólu najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który wykona szereg testów klinicznych, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie. Fizjoterapeuta dobierze także odpowiednią terapię, aby wyeliminować przyczynę bólu i złagodzić objawy bólowe,. Nierzadko, w ramach terapii, należy także wprowadzić indywidualne wkładki ortopedyczne, które stanowią kompleksowe rozwiązanie, dostosowane do konkretnych potrzeb pacjenta. Wspomagają one prawidłowe utrzymanie stopy, zapewniają odpowiednie podparcie i amortyzację, co przekłada się na redukcję bólu. W naszej klinice wykonujemy indywidualne wkładki ortopedyczne na podstawie komputerowego badania stóp, dzięki czemu dokładnie wiemy czego potrzebują Twoje stopy.

Podsumowując: ból pięty może być uciążliwym problemem, ale istnieją skuteczne metody radzenia sobie z tą dolegliwością. Indywidualne wkładki ortopedyczne, wykonane z uwzględnieniem specyfiki Twojej stopy, w połączeniu ze skuteczną fizjoterapią, są doskonałym narzędziem w walce z bólem pięty. Nie bagatelizuj objawów – zadbaj o zdrowie swoich stóp i ciesz się aktywnym życiem bez bólu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat indywidualnych wkładek ortopedycznych – zadzwoń lub napisz do nas już dziś!

Tel. 794436440

kontakt@fororto.pl

Racławicka 129/U1 Warszawa

(Klinika DrBest)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas