Wkładki ortopedyczne na szpotawość pięt

wkladki ortopedyczne na szpotawosc piet

Jak wygląda szpotawość pięt?

Szpotawość pięt to wrodzona lub nabyta w trakcie rozwoju wada układu mięśniowo-szkieletowego objawiająca się charakterystycznym zniekształceniem stopy, będącym odwrotnością zniekształcenia koślawego. Koślawa stopa ma pięty i stawy skokowe odchylone na zewnątrz i przylega do podłoża wewnętrzną krawędzią, podczas gdy stopa szpotawa ma skróconą i zbyt wysoko uniesioną krawędź wewnętrzną oraz przesunięte kości tyłostopia. Powoduje to nadmierne rozciągnięcie mięśni strzałkowych i więzadeł bocznych przy jednoczesnym przykurczu mięśni piszczelowych przednich i tylnych oraz więzadeł przyśrodkowych, co w konsekwencji utrudnia poruszanie się i wpływa niekorzystnie na oś obciążenia stawów kolanowych i biodrowych, co może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych w obrębie całej kończyny. Zwykle dysfunkcja ta przebiega bez objawów towarzyszących, choć zdarza się, że wywołuje dolegliwości bólowe.

Jakie są przyczyny szpotawości pięt?

Przyczyny powstawania szpotawości pięt są idiopatyczne, czyli nie do końca wyjaśnione. Najpopularniejszym wytłumaczeniem tej dysfunkcji jest teoria mechaniczna, czyli założenie, że odpowiadają za nią anomalie w ułożeniu wewnątrzmacicznym płodu (tj. nieprawidłowe ułożenie kończyn dziecka lub owinięcie stóp pępowiną w łonie matki). Winne mogą być też zachodzące w okresie prenatalnym nieprawidłowości w dolnym odcinku rdzenia kręgowego, powodujące zaburzenia równowagi mięśniowej i budowy kończyn mięśni piszczelowych. Wśród pozostałych przyczyn powstawania szpotawości pięt wymienia się między innymi:

  • uwarunkowania genetyczne
  • pierwotne defekty miogenne i neurogenne
  • defekty embrionalne
  • czasowe zaburzenia wzrostu kostnego stopy w trakcie życia płodowego.

Tylko w nielicznych przypadkach udaje się ustalić bezpośrednią przyczynę szpotawości pięt – wyjątkiem są tutaj wady układu nerwowego, np. przepuklina oponowo-rdzeniowa czy choroby tkanki łącznej. Jak pokazują badania, winne powstawaniu tej dysfunkcji u dziecka mogą być również używki, takie jak papierosy czy MDMA (ecstasy), zażywane przez matkę w trakcie ciąży. W większości przypadków jednak podłoże tego schorzenia pozostaje nieznane.

Jak wygląda diagnostyka i leczenie szpotawych pięt?

W naszym gabinecie (Warszawa, ul. Racławicka 129, lok. U1) diagnostyki szpotawości pięt dokonuje się przy użyciu specjalistycznych narzędzi takich jak pedobarograf i podoskop, które umożliwiają dokładną ocenę stabilności i ruchomości wszystkich stawów stopy. Jest to podstawą do podjęcia odpowiednich kroków w leczeniu. Na wybór metody leczenia szpotawości pięt wpływ ma, przede wszystkim, wiek pacjenta i stopień zaawansowania schorzenia. U noworodków stosuje się gimnastykę korekcyjną i masaże lub zakłada opatrunki gipsowe, których zadaniem jest przywrócenie prawidłowego ułożenia stóp i zminimalizowanie dysfunkcji. Natomiast dzieciom, które zaczynają już chodzić, proponuje się noszenie wkładek ortopedycznych na szpotawość pięt. W przypadku daleko posuniętych zmian deformacyjnych konieczne może się okazać leczenie operacyjne polegające na przedłużeniu ścięgna Achillesa – jest to ostateczność i ma na celu uchronienie pacjenta przed całkowitym kalectwem. Wkładki ortopedyczne na szpotawość pięt są wtedy również zalecane jako uzupełnienie rehabilitacji wspomagające powrót do pełnej sprawności po zabiegu chirurgicznym.

Jak wkładki ortopedyczne przeciwdziałają szpotawości pięt?

Wkładki ortopedyczne na szpotawość pięt są odpowiednio wyprofilowane, tak aby korygować szpotawe ułożenie stopy i poprawiać estetykę chodu, wzmacniając jednocześnie układ mięśniowo-więzadłowy. Dzięki temu, że posiadają wybrzuszenie z prawej strony, zmuszają stopę do większego oparcia na wewnętrznej krawędzi, tym samym zapewniając zabezpieczenie wystarczająco już przeciążonego łuku statycznego;, stabilizują piętę i zapobiegają szpotawieniu stawów skokowych. Długotrwałe stosowanie takich wkładek oraz wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę pomoże stopie odzyskać właściwy kształt i przywróci prawidłowe funkcjonowanie aparatu ruchowego. Poza wysoką funkcjonalnością, wkładki ortopedyczne na szpotawość pięt mają też wiele innych zalet. Cechuje je między innymi wysoka estetyka wykonania oraz długa wytrzymałość użytkowa, a do tego są lekkie i elastyczne, co zapewnia duży komfort noszenia.

Dlaczego wkładki ortopedyczne na szpotawość pięt powinny być robione na wymiar?

Wkładki ortopedyczne na szpotawość pięt wykazują się dużą skutecznością w walce z tą dysfunkcją, ale tylko pod warunkiem, że są odpowiednio wymodelowane i dopasowane do konkretnej stopy i obuwia. W innym wypadku mogą nie tylko okazać się nieskuteczne, ale nawet zaszkodzić wdrożonemu leczeniu. Dlatego tak ważne jest, aby zakupu wkładek dokonywać wyłącznie na zamówienie, po uprzednim wykonaniu badania podoskopowego, które pozwoli przeprowadzić dokładną analizę kształtu stóp oraz ocenić stopień zaawansowania schorzenia. Dopiero na tej podstawie można dobrać odpowiednie wkładki. Tylko wtedy dadzą one gwarancję pomocy w leczeniu szpotawości pięt. Jeśli więc potrzebujesz wkładek ortopedycznych na szpotawość pięt, nie kupuj ich w aptece czy zwykłym sklepie. Zaufaj profesjonalistom, którzy są w stanie zaoferować Ci najlepsze możliwe rozwiązanie – zapraszamy do naszego gabinetu na ul. Racławickiej 129, lok. U1.

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas