Dzieci, szczególnie w intensywnej fazie wzrostu, są bardzo podatne na bodźce płynące z otoczenia – te dobre i te złe. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia i szybka reakcja.W młodym wieku dużo łatwiej o skuteczną korekcję. Należy jednak pamiętać, że wkładki korekcyjne dla dzieci wykonujemy dopiero, gdy nastąpi taka potrzeba – nie robimy ich profilaktycznie.
Wady stóp oraz kręgosłupa to najczęściej występujące schorzenia u dzieci. W obu tych sytuacjach możemy pomóc wykonując odpowiednie wkładki ortopedyczne. Szczególnie często mamy do czynienia z tzw. stopami płasko-koślawymi. Kiedy spojrzymy na stopy, to widzimy że łuk podłużny jest zapadnięty do środka, a ścięgno Achillesa wygięte w łuk. Rodzice często zwracają również uwagę na to, że „kolanka zaczynają się schodzić do środka”. Jest to trafne spostrzeżenie, a problem w zdecydowanej większości przypadków leży w stopach. Rozwiązaniem w takim przypadku jest prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja i odpowiednie skorygowanie stóp. Wykonujemy wtedy wkładki supinujące, które mają na celu odpowiednie ustawienie pięt, a co za tym idzie dobre ułożenie całych stóp i kończyn dolnych.
Drugą co do częstości występowania dolegliwością wśród dzieci są problemy z kręgosłupem. Najczęstszym problemem jest skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa. W takim przypadku prawidłowa diagnoza, wykonanie wkładek ortopedycznych dla dziecka oraz przede wszystkim współpraca z fizjoterapeutą – dają nadzieję na to, że uda nam się taki kręgosłup „wyprostować” lub zapobiec jego dalszym deformacjom.
Kilka przykładowych schorzeń, przy których warto sprawdzić nasze stopy:
Bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza oraz znajomość poszczególnych etapów prawidłowego rozwoju dzieci. W pewnym momencie życia koślawość stóp jest fizjologiczna i w takim momencie nie ma potrzeby wprowadzania korekcji. Często pierwsze problemy są zauważane na bilansach i to lekarz pediatra wysyła rodziców do lekarza ortopedy lub do fizjoterapeuty, aby sprawdzić dokładnie stopy naszego dziecka. W naszym gabinecie w Warszawie przeprowadzamy odpowiednie badanie stóp, ich ustawienie i sprawdzenie postawy dziecka. W przypadku zauważenia nieprawidłowości jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową pomoc lekarza i fizjoterapeuty oraz wykonać odpowiednie wkładki korygujące.
Oczywiście, że tak. Odpowiednie ćwiczenia dobrane przez fizjoterapeutę dziecięcego mogą zdziałać bardzo dużo. Przykładowymi ćwiczeniami może być chodzenie na palcach czy piętach lub przenoszenie rzeczy palcami u stóp. Należy jednak zawsze skonsultować się z osobą wykwalifikowaną, która zaleci konkretne ćwiczenia pod konkretną wadę. Wkładki ortopedyczne dla dziecka stanowią wtedy wsparcie po ćwiczeniach. Im starsze dziecko tym trudniej uzyskać poprawę, dlatego warto zwracać uwagę na stopy naszych dzieci już od najmłodszych lat.
Zdecydowanie nie powinniśmy nosić wkładek ortopedycznych profilaktycznie. Tak jak nie nosimy gorsetów, żeby mieć proste plecy, tak nie wkładajmy nic do butów aby mieć ładne stopy. Nasze stopy powinniśmy uczyć prawidłowej pracy poprzez różnego rodzaju ćwiczenia i wyzwania dla stóp. Dobrą alternatywą jest chodzenie po zróżnicowanym terenie np. plaży, co zmusza stopę do wzmożonej pracy. W Warszawie i innych dużych miastach, gdzie dostęp do czystych trawników czy plaż jest utrudniony, można wykonać tor przeszkód dla dziecka z różnych domowych akcesoriów np. kocy, klocków, itp. W przypadku, kiedy nasze pociechy mają ładnie wysklepione łuki stóp, jedyną rzeczą, którą powinniśmy robić, to kupować im odpowiednie obuwie.
Jak najbardziej. Szczególnie u małych dzieci, obuwie jest bardzo ważne. Buty nie mogą być zbyt sztywne, ale również zbyt miękkie buty nie będą dobrym wyborem. Dobry but powinien mieć lekko usztywnioną piętę, a podeszwa powinna dość swobodnie się uginać, aby umożliwić prawidłowe przetoczenie stopy podczas chodu. Mimo panującego przekonania – buty za kostkę wcale nie są najlepsze. Dużo ważniejszy jest sztywny zapiętek, a nie wysokość obuwia. Dopiero kiedy but nie zapewnia wystarczającego wsparcia – powinniśmy wykonać wkładki ortopedyczne dla dzieci.