logo fororto

Wkładki ortopedyczne w rekonwalescencji po kontuzjach i operacjach

wkladki ortopedyczne w rekonwalescencji po kontuzjach i operacjach

Jak wygląda rekonwalescencja po kontuzjach?

Kontuzje zdarzają się każdemu z nas. Szczególnie narażeni się na nie sportowcy. Wprawdzie mówi się, że sport to zdrowie, to jednak nie da się ukryć, że zwiększona aktywność fizyczna sprzyja urazom mechanicznym takim jak:

  • złamania
  • zwichnięcia
  • skręcenia
  • stłuczenia
  • nadwyrężenia.

Niektóre z nich, na przykład złamania, skutkują długotrwałym unieruchomieniem kończyny i wymagają wielotygodniowej, a czasami nawet wielomiesięcznej rekonwalescencji. Inne, na przykład nadwyrężenia mięśni, nie wyłączają chorego całkowicie z życia i wiążą się z krótszym okresem rekonwalescencji. W obu tych przypadkach wskazane jest jednak odpowiednie zadbanie o kontuzjowaną kończynę,  nie obciążanie jej i zapewnienie jej prawidłowej stabilizacji. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest noszenie wkładek ortopedycznych po kontuzjach. Niezależnie od tego, jaka kontuzja nas dotknęła, wkładki ortopedyczne po urazach są wskazane gdyż pomagają chronić stopę w czasie żmudnego procesu powrotu do pełni zdrowia.

Jak wygląda rekonwalescencja po operacjach?

Rekonwalescencja po zabiegu chirurgicznym zawsze zależy od zastosowanej metody operacji i jej zaawansowania. Jeśli zabieg był prosty i krótki, to powrót do zdrowia też najprawdopodobniej nie zajmie wiele czasu. Jeśli natomiast schorzenie, z którym mieliśmy do czynienia, było w zaawansowanym stadium rozwoju i wymagało przeprowadzenia długiego i skomplikowanego zabiegu chirurgicznego, to rekonwalescencja również będzie dłuższa i bardziej wymagająca. Kluczowym elementem takiej rekonwalescencji jest zawsze zagwarantowanie kończynie maksymalnego odciążenia i stabilizacji, co ułatwi regenerację i pozwoli na prawidłowy zrost operowanej kości czy tkanek. Dlatego zalecane jest noszenie wkładek ortopedycznych po operacjach takich jak usunięcie halluksa, wycięcie nerwiaka Mortona czy korekcja szpotawości. Noszenie wkładek ortopedycznych po operacjach daje możliwość biernego podparcia stopy i ułatwia choremu poruszanie się, a dodatkowo z reguły minimalizuje dolegliwości bólowe.

Jakie wkładki ortopedyczne nosić po kontuzjach i operacjach?

Dobór odpowiedniej wkładki ortopedycznej zależy od kontuzji, z jaką mamy do czynienia, oraz operacji, jaką przeszliśmy. Przykładowo, jeśli w kończynie doszło do uszkodzenia ścięgien mięśni strzałkowych, konieczne jest odciążenie tych mięśni w trakcie chodu, a więc powinniśmy sięgnąć po wkładki z klinem umiejscowionym pod boczną stroną pięty, które pozwolą na mechaniczne ograniczenie supinacji tyłostopia. Jeśli natomiast przeszliśmy operację ostrogi piętowej, odpowiednie będą dla nas wkładki w kształcie korytka stabilizującego piętę, posiadające amortyzatory kierunkowe i dzięki temu odciążające rozcięgno podeszwowe na całej długości stopy oraz redukujące podrażnienia chorej pięty. To bardzo ważne, aby wkładki ortopedyczne były dobrze dopasowane do problemu, z którym się borykamy. W innym wypadku możemy sobie zaszkodzić i niepotrzebnie przedłużyć okres rekonwalescencji.

Jak wkładki ortopedyczne pomagają w rekonwalescencji?

Noszenie wkładek ortopedycznych po urazach i zabiegach nie działa leczniczo, ale wspomaga proces leczenia ułatwiając i przyspieszając powrót do pełnej sprawności. Duża w tym zasługa ich specjalnego wyprofilowania, które zapewnia stopie stabilizację, amortyzację i odciążenie – dzięki czemu wkładki stanowią solidne podparcie dla biernych struktur anatomicznych i przyspieszają regenerację kości i tkanek. Odpowiednio dobrane i wykonane wkładki ortopedyczne dodatkowo korygują dysfunkcje biomechaniczne zapewniając właściwy rozkład nacisków na podeszwę stopy, a w konsekwencji pomagają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie całego układu ruchu. Oczywiście zarówno wkładki ortopedyczne po kontuzjach, jak i wkładki ortopedyczne po operacjach, powinny być noszone regularnie, każdego dnia – tylko wtedy będą miały szansę przynieść oczekiwane efekty.

Dlaczego wkładki ortopedyczne powinny być robione na wymiar?

Wkładki ortopedyczne po urazach, podobnie jak wkładki ortopedyczne po zabiegach, należy zawsze dobierać indywidualnie i wykonywać na wymiar po uprzednim przeprowadzeniu komputerowego badania stóp i analizy podoskopowej. Ważne jest dopasowanie kształtu wkładek nie tylko do kontuzji, z którą mamy do czynienia, czy operacji, jaką przeszliśmy, ale też kształtu stopy i obuwia konkretnego pacjenta – to daje gwarancję, że nie będą one powodować obtarć ani niepotrzebnie podrażniać chorej stopy. Dlatego, jeśli przechodzisz rekonwalescencję po kontuzji lub operacji i chciałbyś przyspieszyć proces powrotu do pełni sił, zapraszamy do naszego gabinetu położonego w Warszawie przy ul. Racławickiej 129, lok. U1, gdzie przygotujemy dla Ciebie wkładki ortopedyczne idealnie dostosowane do Twoich potrzeb. Oferujemy Ci precyzyjnie wyprofilowane, wysokiej jakości, elastyczne i komfortowe wkładki ortopedyczne po kontuzjach oraz wkładki ortopedyczne po zabiegach, wykonane przez fizjoterapeutę z wykorzystaniem najbardziej innowacyjnych technik modelowania. Zapewnią one Twojej stopie ochronę i wsparcie, jakiego potrzebuje w czasie rekonwalescencji. Wkładki wykonuje u nas fizjoterapeuta z dużym doświadczeniem, co dodatkowo zapewnia odpowiedni dobór i dopasowanie wkładek uwzględniających również inne Twoje potrzeby wynikające z ewentualnych wad postawy.

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas