Choroby reumatoidalne to ogólny termin określający obszerną grupę przewlekłych schorzeń atakujących układ mięśniowo-szkieletowy i prowadzących do powstawania w nim nieodwracalnych, patologicznych zmian zwyrodnieniowych. Określa się też tak grupę chorób autoimmunologicznych. Konsekwencją jest upośledzenie funkcji stawów ograniczające lub uniemożliwiające im ruch, które utrudnia choremu codzienne funkcjonowanie i znacząco obniża jakość jego życia. Choroby reumatoidalne dotykają najczęściej osób starszych, choć zdarza się, że cierpią na nie również osoby młode, a niekiedy nawet dzieci. Pierwszymi objawami tego typu schorzeń są nawracające bóle w obrębie jednego lub kilka stawów, czasami również obrzęk i zaczerwienienie – warto zwrócić na to uwagę i skonsultować te symptomy z lekarzem. To pozwoli zdiagnozować chorobę w pierwszych stadiach jej rozwoju i ograniczyć do minimum jej negatywne konsekwencje (np. deformacje stóp).
Pod terminem „choroby reumatoidalne” może kryć się nawet kilkaset jednostek chorobowych o podobnym podłożu i objawach. Do najczęściej spotykanych należą: zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) i reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). ZZSK jest chorobą zapalną obejmującą stawy kręgosłupa, stawy obwodowe oraz przylegające do nich struktury łącznotkankowe. Jej charakterystycznymi objawami są bóle, sztywność i ograniczenie ruchomości kręgosłupa, zwłaszcza w jego dolnych partiach. MIZS natomiast jest schorzeniem o bardzo niespecyficznych objawach, wśród których można wymienić nie tylko bóle stawowe i zaburzenia chodu, ale też apatię, brak apetytu i gorączkę. Z kolei RZS, zwane również gośćcem stawowym, zaliczane jest do chorób układowych atakujących tkanki łączne i powodujących zniekształcenia, przykurcze i upośledzenia funkcji stawów, a ostatecznie prowadzących do inwalidztwa. Jednym z wielu charakterystycznych objawów RZS jest tzw. stopa reumatoidalna, czyli deformacje i zmiany skórne stóp, w tym: modzele, palce młoteczkowe, halluksy i płaskostopie.
Choroby reumatoidalne mają podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że ich przyczyna leży w układzie odpornościowym, który z niewyjaśnionego powodu atakuje i niszczy własne tkanki prowadząc w ten sposób do powstania przewlekłego stanu zapalnego. Co powoduje błędną reakcję układu autoimmunologicznego – nie wiadomo. Etiologia tych schorzeń nie jest znana, podejrzewa się jednak, że ich rozwojowi sprzyjają:
Choroby reumatoidalne są nieuleczalne, a zmiany degeneracyjne, do których prowadzą – nieodwracalne. Możliwe jest więc w tym przypadku wyłącznie spowolnienie rozwoju choroby oraz leczenie objawowe, czyli łagodzenie odczuwanych objawów. Wykorzystuje się do tego z reguły dwie metody: leki i rehabilitację. Dodatkowo pacjentom, których z powodu RZS dotknęła deformacja kończyn dolnych, dużą ulgę przynoszą specjalne wkładki ortopedyczne na stopy reumatoidalne redukujące ból i ułatwiające poruszanie się. Wyboru odpowiedniej farmakoterapii, ćwiczeń rehabilitacyjnych i wkładek ortopedycznych na stopy reumatoidalne dokonuje się zawsze indywidualnie, ponieważ nie ma dwóch takich samych przypadków choroby. Pacjenci różnią się od siebie i dokuczające im dolegliwości też mogą się różnić, dlatego przed wdrożeniem leczenia koniecznie jest przeprowadzenie dokładnych badań, a przed zakupem wkładek – szczegółowa analiza stabilności i ruchomości stawów stopy.
Wybór wkładek ortopedycznych na stopy reumatoidalne zależy od rodzaju zmian deformacyjnych kończyn dolnych, z którymi mamy do czynienia. Jeśli borykamy się z płaskostopiem, powinniśmy sięgnąć po wkładki korekcyjne podpierające sklepienie stopy oraz odciążające stawy kolan, bioder i kręgosłupa. Na halluksy z kolei polecane są wkładki redukujące otarcia wystającej kości i utrzymujące pierwszy palec w pozycji skorygowanej. Wybór wkładek zależy też od stopnia zaawansowania zmian deformacyjnych, który ocenia się na podstawie analizy komputerowej. W naszym gabinecie (Warszawa, Bielany, ul. Stefana Żeromskiego 55/67) taką analizę przeprowadza się przy użyciu najwyższej jakości sprzętu podoskopowego, który pozwala dokładnie ocenić kształt stóp i na tej podstawie odpowiednio wyprofilować wkładki. Termoformowalna technika, którą wykorzystujemy do ich produkcji, umożliwia dodatkowo również dopasowanie wkładek do obuwia, co zapewnia maksymalną wygodę noszenia. Dzięki temu nasz gabinet cieszy się tak dobrą opinią i jest tak chętnie polecany cierpiącym na dysfunkcje kończyn pacjentom nie tylko z miasta Warszawa, ale i z całej Polski. Jeśli chcesz zamówić wkładki ortopedyczne na stopy reumatoidalne na wymiar, to tylko u nas.
Wszystkie schorzenia dotykające stawów ograniczają sprawność fizyczną chorego utrudniając mu wykonywanie nawet najprostszych czynności, a niektóre uniemożliwiają mu nawet samodzielne funkcjonowanie. Wkładki ortopedyczne na stopy reumatoidalne mogą się w tej sytuacji okazać nieocenioną pomocą. Wprawdzie nie są wstanie odwrócić zmian degeneracyjnych zachodzących w dotkniętym chorobami reumatoidalnymi układzie ruchowym, ale za to skutecznie minimalizują dolegliwości bólowe i sprawiają, że poruszanie się staje się łatwiejsze, co znacząco podnosi komfort życia chorego.