logo fororto

Wkładki ortopedyczne na stopy reumatoidalne

wkladki ortopedyczne stopy reumatoidalne

Czym są choroby reumatoidalne?

Choroby reumatoidalne to grupa schorzeń obejmujących stany zapalne tkanek łącznych, które charakteryzują się przewlekłym bólem, sztywnością i obrzękiem, głównie w stawach. Najbardziej znanym schorzeniem z tej grupy jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Choroby reumatoidalne często atakują układ mięśniowo-szkieletowy i prowadzą do powstawania w nim nieodwracalnych, patologicznych zmian zwyrodnieniowych. Konsekwencją tych chorób jest upośledzenie funkcji stawów ograniczające lub uniemożliwiające ruch, które utrudnia choremu codzienne funkcjonowanie i znacząco obniża jakość jego życia. Choroby reumatoidalne dotykają najczęściej osób starszych, choć zdarza się, że cierpią na nie również osoby młode, a niekiedy nawet dzieci. Pierwszymi objawami tego typu schorzeń są nawracające bóle w obrębie jednego lub kilku stawów, czasami również obrzęk i zaczerwienienie – warto zwrócić na to uwagę i skonsultować takie symptomy z lekarzem. Pozwoli to zdiagnozować chorobę w pierwszych stadiach jej rozwoju i ograniczyć do minimum jej negatywne konsekwencje (np. deformacje stóp).

Jakie są rodzaje chorób reumatoidalnych?

Pod terminem „choroby reumatoidalne” może kryć się nawet kilkaset jednostek chorobowych o podobnym podłożu i objawach. Do najczęściej spotykanych należą: 

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): Choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do przewlekłego zapalenia stawów i innych części organizmu. Może prowadzić do uszkodzenia chrząstki i kości, co skutkuje bólem i deformacją stawów. Jednym z wielu charakterystycznych objawów RZS jest tzw. stopa reumatoidalna, czyli deformacje i zmiany skórne stóp, w tym: modzele, palce młoteczkowe, halluksy i płaskostopie.

Łuszczycowe zapalenie stawów: Stan zapalny stawów związany z łuszczycą – chorobą skórną charakteryzującą się zaczerwienionymi i łuszczącymi się plamami na skórze.

Toczeń rumieniowaty układowy (SLE): Choroba autoimmunologiczna, która może wpływać na skórę, stawy, nerki, mózg, i inne narządy, charakteryzująca się okresami zaostrzeń i remisji.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), znane również jako spondyloartropatia zesztywniająca: Choroba zapalna dotykająca głównie stawy kręgosłupa i miednicy, co może prowadzić do zesztywnienia i bólu w tych obszarach.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS): Stan, który wynika ze zużycia chrząstki stawowej, co prowadzi do bólu, sztywności i ograniczonej ruchomości.

Reumatyzm tkanki miękkiej: Obejmuje schorzenia, takie jak fibromialgia, które dotykają mięśni, ścięgien i więzadeł, prowadząc do bólu i zmęczenia.

Co jest przyczyną chorób reumatoidalnych?

Choroby reumatoidalne mogą mieć podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że ich przyczyna leży w układzie odpornościowym, który z niewyjaśnionego powodu atakuje i niszczy własne tkanki, prowadząc w ten sposób do powstania przewlekłego stanu zapalnego. Nie wiadomo jeszcze dlaczego występuje błędna reakcja układu autoimmunologicznego. Etiologia tych schorzeń nie jest znana, podejrzewa się jednak, że ich rozwojowi sprzyjają:

  • uwarunkowania genetyczne (dziedziczna skłonność do schorzeń reumatoidalnych)
  • niektóre choroby (metaboliczne, nowotworowe)
  • przebyte urazy (częste złamania, zwichnięcia, skręcenia)
  • nadmierne obciążanie stawów (poprzez dźwiganie ciężarów lub wyczynowy sport)
  • nadwaga oraz związany z nią niedobór ruchu
  • nieprawidłowości w budowie stawów.

Jak leczy się choroby reumatoidalne?

Choroby reumatoidalne są nieuleczalne, a zmiany są niestety degeneracyjne i nieodwracalne. Możliwe jest wyłącznie spowolnienie rozwoju choroby oraz leczenie objawowe, czyli łagodzenie odczuwanych symptomów. Wykorzystuje się do tego z reguły dwie metody: leki i rehabilitację. Dodatkowo pacjentom, których z powodu RZS dotknęła deformacja kończyn dolnych, dużą ulgę przynoszą specjalne wkładki ortopedyczne na stopy reumatoidalne redukujące ból i ułatwiające poruszanie się. Wyboru odpowiedniej farmakoterapii, ćwiczeń rehabilitacyjnych i wkładek ortopedycznych na stopy reumatoidalne dokonuje się zawsze indywidualnie, ponieważ nie ma dwóch takich samych przypadków choroby. Pacjenci różnią się od siebie i dokuczające im dolegliwości również mogą być różne, dlatego przed wdrożeniem leczenia konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań, a przed zakupem wkładek – szczegółowa analiza stabilności i ruchomości stawów stóp.

Jak dobiera się wkładki ortopedyczne na stopy reumatoidalne?

Wybór wkładek ortopedycznych na stopy reumatoidalne zależy od rodzaju wszystkich zmian deformacyjnych kończyn dolnych, z którymi mamy do czynienia. Jeśli borykamy się z płaskostopiem, powinniśmy sięgnąć po wkładki korekcyjne podpierające sklepienie stopy oraz odciążające stawy kolan, bioder i kręgosłupa. Na halluksy z kolei polecane są wkładki redukujące otarcia wystającej kości i utrzymujące pierwszy palec w pozycji skorygowanej. Wybór wkładek zależy też od stopnia zaawansowania zmian deformacyjnych, który ocenia się na podstawie analizy komputerowej. W naszym gabinecie w Warszawie, przy ul. Racławickiej 129, lok. U1, taką analizę przeprowadza się przy użyciu najwyższej jakości sprzętu podoskopowego, który pozwala dokładnie ocenić kształt stóp i na tej podstawie odpowiednio wyprofilować wkładki. Termoformowalna technika, którą wykorzystujemy do produkcji wkładek, umożliwia dodatkowo również dopasowanie ich do obuwia, co zapewnia maksymalną wygodę noszenia. Dzięki temu nasz gabinet cieszy się tak dobrą opinią i jest tak chętnie polecany pacjentom z całej Polski, cierpiącym na dysfunkcje kończyn. Jeśli chcesz zamówić wkładki ortopedyczne na stopy reumatoidalne na wymiar – zapraszamy do nas!

Dodatkowym atutem jest szybkość wykonywania wkładek. Cały proces trwa ok. 45 min, więc podczas jednej wizyty – zbadamy Cię i wykonamy indywidualnie dopasowane wkładki ortopedyczne, dostosowane do wszystkich dysfunkcji stóp i aparatu ruchowego.  

Czy wkładki ortopedyczne na stopy reumatoidalne pomagają odzyskać sprawność?

Wszystkie schorzenia w obrębie stawów ograniczają sprawność fizyczną chorego utrudniając mu wykonywanie nawet najprostszych czynności, a niektóre uniemożliwiają nawet samodzielne funkcjonowanie. Wkładki ortopedyczne na stopy reumatoidalne mogą się w tej sytuacji okazać nieocenioną pomocą. Wprawdzie nie są w stanie odwrócić zmian degeneracyjnych zachodzących w dotkniętym chorobami reumatoidalnymi układzie ruchowym, ale za to skutecznie minimalizują dolegliwości bólowe i sprawiają, że poruszanie się staje się łatwiejsze, co znacząco podnosi komfort życia chorego. 

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas