logo fororto

Wkładki ortopedyczne na odciski

wkladki ortopedyczne na odciski

Czym są odciski?

Odciski to łatwo rozpoznawalne bolesne zgrubienia naskórka powstające na skutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Mają one postać niedużego, twardego i wrażliwego na dotyk guzka na skórze, któremu towarzyszy, w najlepszym przypadku, dyskomfort, w najgorszym – silny, piekący ból. Odciski mogą pojawiać się w dowolnych miejscach na stopach, choć najczęściej występują na ich podeszwach, u nasady palców lub na piętach. Niezależnie od ich lokalizacji i wielkości nigdy nie warto ich bagatelizować, ponieważ stanowią one nie tylko problem natury estetycznej. Nieleczone odciski przysparzają sporo bólu i uniemożliwiają swobodne poruszanie się, przez co utrudniają zarówno uprawianie sportu, jak i każdą inną aktywność fizyczną, nawet chodzenie, a dodatkowo mogą prowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego, który grozi kolejnymi komplikacjami zdrowotnymi.

Skąd się biorą odciski na stopach?

Odciski pojawiają się zawsze wtedy, gdy stopa nie ma komfortu ruchu, to znaczy nie może się swobodnie poruszać w bucie podczas chodu. Często skutkuje to nie tylko odciskami, ale też obtarciami, obrzękiem, a nawet drętwieniem stopy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zazwyczaj niedopasowane obuwie, np. zbyt ciasne, zbyt wąskie lub na zbyt wysokim obcasie. Powodem powstawania odcisków na stopach mogą być też dysfunkcje kończyn dolnych takie jak:

  • płaskostopie
  • halluksy
  • koślawość
  • szpotawość.

Sprawiają one, że zniekształcona stopa nie jest odpowiednio ułożona w bucie, co prowadzi do ucisku, a następnie może powodować kolejne nieprzyjemne objawy, w tym powstawanie odcisków. Dlatego, jeśli w stopie doszło do deformacji, konieczny jest zakup specjalnych wkładek ortopedycznych, które pozwolą na skorygowanie ustawienia stopy w bucie i zminimalizowanie w ten sposób prawdopodobieństwa wystąpienia odcisków.

Jak skutecznie walczyć z odciskami?

Aby zapobiec powstawaniu odcisków, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o starannym dobieraniu obuwia, dbając o to, by było zawsze, najlepiej jak to możliwe, dopasowane do naszej stopy, jej wielkości i kształtu. Jeśli mamy do czynienia ze zmianami deformacyjnymi w obrębie stóp i zakup dopasowanego do nich obuwia jest niemożliwy, zainwestujmy w dobre wkładki ortopedyczne na wymiar. Indywidualnie dobrane i idealnie wymodelowane wkładki ortopedyczne, dostosowane pod każdym względem do potrzeb pacjenta, nie tylko zapewnią komfort poruszania się minimalizując ryzyko nawracających odcisków, ale też wspomogą przywrócenie aparatowi ruchu jego właściwej biomechaniki. Pamiętajmy również o tym, aby dobrze wiązać buty, tj. niezbyt ciasno, ale i niezbyt luźno, aby zapewniać stopom odpowiednie zabezpieczenie. W przypadku nawracających problemów z odciskami zalecana jest także rezygnacja z butów na wysokich obcasach czy z wąskim noskiem, na rzecz wygodniejszego obuwia.

Jak dobierać wkładki ortopedyczne na odciski?

Dobór wkładek ortopedycznych na odciski zależy w dużej mierze od przyczyny ich powstawania. Jeśli jest nią konkretna deformacja, powinniśmy sięgnąć po wkładki dopasowane konstrukcją do jej wymogów. Przykładowo wkładki ortopedyczne na odciski spowodowane halluksami powinny mieć tak wyprofilowaną konstrukcję, aby utrzymywać skrzywiony palec w skorygowanej pozycji i minimalizować jego uciskanie. Wkładki ortopedyczne na odciski spowodowane płaskostopiem poprzecznym z kolei powinny posiadać szeroki przód z pelotą metatarsalną, która zapewni odciążenie tkankom w obrębie przodostopia i zredukuje nadmierny nacisk wywierany na podeszwę stopy w tym miejscu. Kluczowe jest w tym przypadku komputerowe badanie stóp, które pozwoli zdiagnozować przyczynę powstawania odcisków i dokładnie określić stopień zaawansowania ewentualnego schorzenia, a następnie na tej podstawie precyzyjnie wymodelować kształt wkładki.

Gdzie kupić dobre wkładki ortopedyczne na odciski?

Dobre wkładki ortopedyczne na odciski można kupić w wielu miejscach w Polsce, jednak prym w tej kwestii wiedzie Warszawa. To tutaj, w centrum stolicy, znajduje się nasz gabinet ForOrto, w którym wykonujemy profesjonalne badania stóp i przygotowujemy indywidualnie dopasowywane, specjalistyczne wkładki ortopedyczne na odciski o najróżniejszym pochodzeniu. Możesz się do nas zgłosić z każdym problemem, niezależnie od tego, czy cierpisz na dysfunkcje stóp utrudniające Ci swobodne poruszanie się, czy po prostu potrzebujesz wkładek do swoich ulubionych butów, które mają zbyt twardą lub źle wyprofilowaną podeszwę. Jeśli chcesz kupić dobre wkładki ortopedyczne wyprofilowane na wymiar, zapraszamy do naszego gabinetu – ul. Racławicka 129, lok. U1, Warszawa.

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas