Jak wygląda koślawość pięt?

Koślawość pięt (określana również jako koślawienie tyłostopia lub płaskostopie koślawe) to bardzo powszechna głównie wśród dzieci wada deformacyjna powstająca na skutek zapadnięcia się łuku podłużnego stopy. Łatwo ją rozpoznać, ponieważ powoduje wykrzywienie pięt i stawów skokowych na zewnątrz i przyleganie stopy do podłoża brzegiem przyśrodkowym, co wygląda bardzo nienaturalnie i utrudnia swobodne poruszanie się. Koślawość pięt, podobnie jak płaskostopie podłużne, jest naturalnym etapem w rozwoju aparatu ruchowego dziecka i z czasem zanika. Jeśli tak się nie stanie, należy tę dysfunkcję koniecznie skorygować, ponieważ nieleczona może prowadzić do dalszych deformacji, między innymi halluksów i koślawości kolan, a także zmian w stawie biodrowym i kręgosłupie lędźwiowym.

Jakie objawy towarzyszą koślawości pięt?

Koślawość pięt z reguły przebiega bezobjawowo i poza nieestetycznym wyglądem oraz dyskomfortem przy poruszaniu się nie powoduje żadnych przykrych dolegliwości. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że towarzyszą jej dokuczliwe objawy takie jak:

  • skurcze i bóle stóp oraz łydek (nasilające się wraz ze wzrostem masy ciała)
  • nieelastyczny i ciężki chód (będący konsekwencją zmniejszonej amortyzacji)
  • ograniczenia w ruchomości palców
  • otarcia i modzele na skórze stóp

Nawet jeśli wymienione objawy nie występują, koślawość pięt można z łatwością rozpoznać po nieprawidłowym ułożeniu stóp – jest ono bardzo charakterystyczne i nie da się z niczym pomylić. Choć niektórym wykrzywienie pięt nie przeszkadza, problem z pewnością może stanowić dyskomfort podczas chodu, kłopot ze znalezieniem wygodnego obuwia oraz szybkie męczenie się stóp w trakcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, nawet podczas spacerów. Warto zwracać uwagę na te alarmujące symptomy i zacząć im przeciwdziałać najszybciej jak to możliwe.

Jakie są przyczyny koślawości pięt?

Za bezpośrednią przyczynę koślawości pięt uważa się wiotkość tkankową, czyli osłabienie układu mięśniowo-więzadłowego odpowiedzialnego za unoszenie wewnętrznej części stopy i stabilizację jej sklepienia. Może to być wada wrodzona wynikająca z zaburzeń rozwojowych w okresie prenatalnym i uwarunkowań genetycznych lub cecha osobnicza występująca samoistnie. Inne możliwe przyczyny koślawości pięt obejmują:

  • nieprawidłowości w budowie miednicy lub kolan
  • niewydolność ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego
  • defekty neurologiczne
  • niewłaściwy dobór obuwia
  • rodzaj wykonywanej pracy (siedząca lub stojąca)
  • brak aktywności fizycznej
  • otyłość

Ponadto bardzo często do powstawania koślawości pięt u dzieci przyczyniają się ich rodzice ograniczając maluchom samodzielną aktywność ruchową poprzez prowadzanie ich za ręce czy używanie chodzika w celu przyspieszenia nauki chodzenia, co w konsekwencji prowadzi do zaburzenia faz rozwoju układu ruchu i może skutkować wadami postawy.

Na czym polega leczenie koślawości pięt?

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna koślawości pięt, leczenie tego schorzenia powinno się rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ terapia podjęta na etapie utrwalenia zmian deformacyjnych będzie długa i trudna, w skrajnych przypadkach konieczna może być nawet operacja. Leczenie w przypadku łagodnych deformacji natomiast sprowadza się przede wszystkim do systematycznego uprawiania gimnastyki korekcyjnej i noszenia wkładek ortopedycznych na koślawość pięt, które mają za zadanie wzmocnić układ mięśniowo-więzadłowy kształtując właściwe napięcie i wysklepienie łuku podłużnego stopy. Dobór odpowiednich ćwiczeń i wkładek zależy od indywidualnego przypadku, dlatego przed podjęciem stosownych kroków w leczeniu koślawości pięt niezbędne jest badanie komputerowe przeprowadzone przez specjalistę. W tym celu zapraszamy do naszego gabinetu znajdującego się pod adresem: Warszawa, ul. Stefana Żeromskiego 55/67. Przeprowadzimy tu odpowiednie badania i wykonamy wkładki ortopedyczne na koślawość pięt idealne dopasowane do stopnia zaawansowania deformacji, a także stopy i obuwia pacjenta.

Czy wkładki ortopedyczne to dobre rozwiązanie na koślawość pięt?

Podstawą leczenia koślawości pięt jest korekcja prawidłowego ułożenia stopy, dlatego wkładki ortopedyczne są w tym przypadku nieocenioną pomocą. Muszą być jednak dobrze dobrane, inaczej przyniosą więcej szkód niż pożytku. Wkładki ortopedyczne na koślawość pięt zrobione na wymiar w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami fizjoterapeutycznymi, mogą nie tylko zatrzymać postępujące zmiany, ale też całkowicie wyprostować koślawość stopy – są więc niezwykle skuteczne. Ich dużą zaletą jest także komfort noszenia – nie powodują obtarć ani odcisków, są bardzo wygodne i nie krępują ruchów.

Jakie wkładki ortopedyczne są najlepsze na koślawość pięt?

W leczeniu koślawości pięt stosuje się tzw. wkładki supinujące, czyli podnoszące wewnętrzną krawędź stopy. To specjalne wkładki ortopedyczne na koślawość pięt, które świetnie się sprawdzają w walce z tą deformacją, a dodatkowo pomagają przeciwdziałać też innym wadom, w tym koślawości kolan i płaskostopiu podłużnemu. Dzięki temu, że stabilizują i amortyzują sklepienie stopy, wspomagają naturalną biomechanikę chodu i korygują oś ruchomości kończyn dolnych. Dlatego jeśli zauważyłeś u siebie lub u swojego dziecka niepokojące zniekształcenia w obrębie pięt, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty i zakupem wkładek supinujących. Zapraszamy do naszego gabinetu, gdzie przeprowadzimy profesjonalną diagnostykę i wykonamy idealne wyprofilowane wkładki ortopedyczne na koślawość pięt. Przypominamy adres: Warszawa, ul. Stefana Żeromskiego 55/67.