logo fororto

Wkładki ortopedyczne na drętwienie stóp

wkladki ortopedyczne na dretwienie stop

Czym jest drętwienie stóp?

Drętwienie i mrowienie w stopach to nieprzyjemne wrażenie czuciowe przypominające przebiegający po skórze prąd, wibracje lub ukłucia igłami. Towarzyszy mu zwykle obniżenie temperatury kończyny, poczucie jej ciężkości oraz spowolnienie reakcji na bodźce dotykowe. Zjawisko takie określa się mianem parestezji. Jednorazowe, przemijające parestezje nie są niczym niezwykłym i zdarzają się każdemu z nas, na przykład kiedy zbyt długo przebywamy w pozycji kucającej. Jeśli jednak mają charakter przewlekły i postępujący, przez co znacząco obniżają jakość życia, lub towarzyszą im inne, niepokojące objawy, takie jak ból, obrzęk czy pieczenie – nie należy ich lekceważyć. Powinniśmy wtedy niezwłocznie zwrócić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny drętwienia stóp.

Skąd się biorą drętwienia stóp?

Drętwienia stóp zwykle są wynikiem chwilowego zaburzenia w prawidłowym ukrwieniu stopy lub ucisku na nerw, spowodowanego chociażby zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji – w takiej sytuacji nie należy się martwić, jest to zjawisko całkowicie normalne. Zdarza się jednak, że drętwienia stóp pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, mają charakter nawracający i trudno się ich pozbyć – mogą być wtedy objawem poważnych chorób takich jak:

  • miażdżyca
  • choroba Buergera
  • zespół Guillaina-Barrégo
  • neuropatia
  • neuroborelioza
  • zespół niespokojnych nóg
  • choroby naczyniowe
  • choroby reumatologiczne
  • stwardnienie rozsiane.

Drętwienia stóp mogą być również objawem towarzyszącym wadom postawy, zmianom deformacyjnym i urazom w obrębie stóp, np. płaskostopiu czy ostrodze piętowej. Poza tym bardzo często wywoływane są też przez niedobór elektrolitów (magnezu, sodu, potasu itp.) i witamin (m.in. z grupy B) oraz przez przyjmowane leki (np. przeciwnowotworowe).

Jak się pozbyć drętwienia stóp?

Aby pozbyć się drętwienia stóp, musimy najpierw zdiagnozować jego przyczynę. Zamiast łagodzić objawy, będziemy wtedy mogli zlikwidować ich źródło, co ostatecznie pozwoli nam uwolnić się od parestezji. Niestety, nie w każdym przypadku jest to możliwe. Niektóre choroby wywołujące parestezje są nieuleczalne i w takiej sytuacji należy skoncentrować się na leczeniu objawowym, czyli zminimalizowaniu nieprzyjemnych dolegliwości i odczuwanego dyskomfortu w obrębie stóp. Mogą temu służyć maści i kremy o działaniu znieczulającym, a także masaże i ćwiczenia fizjoterapeutyczne oraz wkładki ortopedyczne na drętwienia stóp. W przypadku zmian zwyrodnieniowych ćwiczenia fizjoterapeutyczne i wkładki ortopedyczne na drętwienia stóp często okazują się najskuteczniejszą terapią. Jeśli zmiany te nie są na tyle zaawansowane, by kwalifikować się do leczenia operacyjnego, wkładki i ćwiczenia mogą nie tylko zatrzymać postępującą dysfunkcję, ale nawet ją odwrócić, a co za tym idzie – przywrócić właściwe funkcjonowanie aparatu ruchowego, w tym prawidłowe czucie w kończynach.

Jak dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne na drętwienia stóp?

Wkładki ortopedyczne na drętwienia stóp zawsze powinno się dobierać indywidualnie do potrzeb pacjenta, biorąc pod uwagę kształt jego stopy i obuwia, jak również schorzenia, na które cierpi. Jeśli pacjent boryka się z płaskostopiem, dobrym pomysłem okażą się wkładki korekcyjne wspierające prawidłowe ułożenie sklepienia stóp i zapewniające właściwy rozkład nacisku, a dodatkowo odciążające kolana, stawy biodrowe i kręgosłup. Jeśli natomiast mamy do czynienia z ostrogą piętową, dobrym rozwiązaniem będą wkładki korekcyjne zmniejszające obciążenie rozcięgna podeszwowego oraz amortyzujące wstrząsy, na które narażona jest pięta przy kontakcie z podłożem. W przypadku innych schorzeń, najlepiej sięgnąć po wkładki ortopedyczne na drętwienia stóp gwarantujące kończynie ochronę przed nadmiernym naciskiem, co zapewni ogólny komfort i swobodę ruchów w bucie, a także poprawi ukrwienie i unerwienie niwelując tym samym sztywność i drętwienie stóp.

Jak wykonuje się wkładki ortopedyczne na drętwienia stóp?

Jeśli cierpisz na nawracające drętwienia stóp i potrzebujesz odpowiednio wyprofilowanych wkładek do butów, które pomogą Ci zminimalizować te dokuczliwe objawy, zapraszamy do naszego gabinetu znajdującego się w Warszawie, przy ul. Racławickiej 129, lok. U1. Przeprowadzamy tu profesjonalne badania podoskopowe i na ich podstawie wykonujemy indywidualnie dopasowane wkładki ortopedyczne na drętwienia stóp, uwzględniające również wszystkie inne potrzeby danego pacjenta (wynikające z płaskostopia, halluksów, ostrogi piętowej i wielu innych). Nasze wkładki cechuje duża lekkość i elastyczność, ponieważ tworzymy je z najlepszej jakości materiałów i wykorzystujemy do tego technikę termoformowalną, która umożliwia dowolne formowanie tworzywa po podgrzaniu go do wystarczająco wysokiej temperatury. To pozwala na idealne odwzorowanie anatomicznego kształtu każdej stopy, a także wyprofilowanie wkładek tak, aby zapewniały prawidłowe fizjologiczne ustawienie stóp i działały stymulująco na krążenie krwi. Zaletą termoformowania jest też fakt, że proces ten nie zabiera zbyt dużo czasu. Przygotowanie indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych zajmuje zaledwie 45 minut. Podczas jednej wizyty możemy więc uzyskać wkładki dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas