Ból stawów to przeszywający ból zlokalizowany w obrębie jednego lub kilku stawów, zazwyczaj obejmujący kolana, biodra i barki. Bywa łagodny i przejściowy, większość z nas choć raz w życiu doświadczyła takiego bólu, ale może być też ostry i przewlekły, ogranicza wtedy ruchomość stawów powodując problemy z poruszaniem się i utrzymuje się przez kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Z problemem bólu stawów z reguły borykają się osoby starsze, choć coraz częściej dotyka on też osób młodych. Młodzi ludzie są szczególnie skłonni do bagatelizowania tego rodzaju objawów, niesłusznie, ponieważ nieleczone bóle stawów mogą prowadzić do nieodwracalnego zwyrodnienia lub innych poważnych następstw. Dlatego warto zgłosić się do specjalisty, jeśli ból w stawach utrzymuje się dłużej niż przez kilka dni, nasila się w nocy powodując kłopoty ze snem lub towarzyszą mu inne, niepokojące objawy.
Bóle stawów dzielą się na dwa rodzaje: o podłożu zapalnym (wywoływane stanem zapalnym w tkankach stawu i okołostawowych) i niezapalnym (wywołane np. uszkodzeniem mechanicznym). W zależności od tego, z jakim rodzajem bólu stawów mamy do czynienia, mogą mu towarzyszyć różne objawy. W przypadku zapalenia oprócz dolegliwości bólowych występuje również obrzęk, sztywność oraz zaczerwienienie i ocieplenie skóry w chorym miejscu, podczas gdy niezapalny ból stawów nie daje podobnych objawów ograniczając się wyłącznie do dolegliwości bólowych i ewentualnego zaczerwienienia. Jeśli bóle stawów są oznaką poważniejszej choroby, mogą mu towarzyszyć także inne, ogólne symptomy takie jak zmęczenie, gorączka, spadek masy ciała, wzmożona potliwość itd. W takiej sytuacji nie warto zwlekać, lepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Bóle stawów mogą mieć wiele przyczyn. Czasami są wynikiem niewłaściwego trybu życia, braku aktywności fizycznej lub zbyt intensywnego wysiłku. Bywają też konsekwencją infekcji wirusowych (grypy, ospy wietrznej itp.) i infekcji bakteryjnych (rzeżączki, boreliozy itp.). W skrajnych przypadkach mogą być objawem innych, poważnych chorób, takich jak dna moczanowa, sarkoidoza, niedoczynność tarczycy czy nowotwór kości. Do najczęstszych przyczyn bólu stawów zalicza się jednak:
Diagnozę przyczyny bólu stawów ułatwia zazwyczaj fakt, że dolegliwości pojawiają się w obrębie jednego, określonego miejsca.
Postępowanie w leczeniu bólu stawów zależy w głównej mierze od jego przyczyny. Jeśli jest on konsekwencją przebytego urazu, nieodpowiedniego trybu życia czy nadwagi, leczenie opiera się głównie na fizjoterapii, stosowaniu środków przeciwbólowych, a także noszeniu wkładek ortopedycznych. Bardzo dobrze bólom stawów przeciwdziała też niewymagająca aktywność fizyczna: pływanie, jazda na rowerze i gimnastyka rozciągająca stawy. Natomiast w przypadku poważniejszych chorób postępowanie lecznicze jest o wiele bardziej skomplikowane i obejmuje przede wszystkim leczenie objawów i przyczyn danego schorzenia. Ćwiczenia fizjoterapeutyczne i wkładki ortopedyczne na bóle stawów są jednak wtedy dodatkowo zalecane w celu odciążenia stawów i złagodzenia odczuwanych dolegliwości bólowych.
Wkładki ortopedyczne na bóle stawów wykazują się dużą skutecznością w redukowaniu, a w niektórych przypadkach nawet całkowitym eliminowaniu objawów bólowych związanych z zaburzoną motoryką kończyn. Działają one w ten sposób, że korygują ustawienie stóp w butach wspierając tym samym pracę kolan, bioder i kręgosłupa, zapewniając stawom i mięśniom odpowiednią rotację, a w konsekwencji pozwalając na odblokowanie bolesnego stawu i przywrócenie mu naturalnej biomechaniki. Dzięki specjalnej konstrukcji i idealnie dopasowanemu do stopy profilowi wkładki ortopedyczne na bóle stawów potrafią przynieść prawdziwą ulgę nie tylko nadwyrężonym stawom, ale też więzadłom i mięśniom. Dodatkowo przeciwdziałają wadom postawy i różnego rodzaju zmianom zwyrodnieniowym, np. płaskostopiu czy halluksom.
Skuteczność wkładek ortopedycznych na bóle stawów warunkuje ich specjalna, wyprofilowana konstrukcja, co oznacza, że muszą być one dopasowane do stopy i buta, aby dobrze spełniać swoją rolę i przynieść pożądane efekty. Tylko idealnie dobrane wkładki ortopedyczne na bóle stawów sprawdzą się w walce z tymi dolegliwościami przywracając prawidłowe funkcjonowanie stawów i sprawność kończyn. Dlatego odradzamy kupowanie standardowych wkładek w aptekach. Zamiast tego zapraszamy do naszego gabinetu mieszczącego się na Saskiej Kępie w mieście Warszawa, gdzie przeprowadzimy profesjonalne badanie komputerowe i w niecałą godzinę przygotujemy dla Ciebie wysokiej jakości wkładki ortopedyczne idealnie dopasowane do Twojej stopy i obuwia. Choć główny obszar naszej działalności to Warszawa, chętnie przyjmujemy pacjentów z całej Polski.