logo fororto

Wkładki ortopedyczne na ból stopy podczas aktywności fizycznej

wkladki ortopedyczne na bol stopy podczas aktywnosci fizycznej

Skąd się bierze ból stopy podczas aktywności fizycznej?

Ból stopy dotyka czasem każdego, kto prowadzi aktywny tryb życia, na przykład wyczynowo uprawia sport. Zazwyczaj jest on wynikiem przeciążenia spowodowanego nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub konsekwencją niewłaściwego doboru obuwia sportowego – tak czy inaczej nie warto go bagatelizować, bo choć bywa niegroźny, równie dobrze może być objawem poważnej choroby. Nieleczony, może też rozwinąć się w ciężki stan chorobowy, przerodzić się w przewlekłe problemy ze stawami czy kręgosłupem, a nawet doprowadzić do kalectwa. Dlatego utrzymujące się dokuczliwe dolegliwości bólowe, zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych, należy zawsze konsultować z lekarzem. Dzięki stałemu monitorowaniu stanu aparatu ruchowego i kontrolowaniu właściwej biomechaniki ciała będziemy w stanie nie tylko zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym wszelkich kontuzji i schorzeń, ale też zdiagnozować je w początkowym stadium rozwoju i wdrożyć odpowiednie leczenie wystarczająco wcześnie, by skrócić okres rekonwalescencji i ograniczyć do minimum czas rezygnacji z aktywności fizycznej.

Jak zdiagnozować przyczyny bólu stopy podczas aktywności fizycznej?

Ból stopy pojawiający się podczas aktywności fizycznej może przybierać różne formy, mieć różne nasilenie i być zlokalizowany w różnych miejscach, a do tego mogą mu towarzyszyć dodatkowe dolegliwości takie jak obrzęk, zaczerwienienie, tkliwość lub drętwienie. Występujące objawy znacznie ułatwiają określenie źródła bólu, a co za tym idzie – dobór odpowiedniej terapii. Przykładowo, jeśli ból dotyka okolicę pięty, jej boku lub spodu i najczęściej pojawia się rano po przebudzeniu oraz wieczorem po całym dniu intensywnego chodzenia, oznacza to, że jego przyczyną może być przewlekły stan zapalny, czyli tzw. ostroga piętowa. Z kolei ostry, punktowy ból, któremu towarzyszy zasinienie i obrzęk, może wskazywać na naciągnięty mięsień. Inne częste przyczyny występowania bólu w stopie to między innymi:

  • choroby reumatoidalne (ból w obrębie jednego lub kilku stawów, któremu może towarzyszyć opuchlizna i zaczerwienienie)
  • nerwiak Mortona (ból śródstopia nasilający się w trakcie chodzenia, biegania i długotrwałego stania)
  • halluksy (ból palców połączony z uwypukleniem głowy pierwszej kości śródstopia po przyśrodkowej stronie stopy)
  • płaskostopie podłużne (ból stóp i łydek oraz obrzęk po wewnętrznych stronach kostek).

Jak radzić sobie z bólem stopy podczas aktywności fizycznej?

Ból stopy podczas aktywności fizycznej często może być z powodzeniem łagodzony domowymi sposobami, w tym zimnymi okładami i maściami przeciwzapalnymi. Aby jednak na dobre pozbyć się bólu podczas aktywności fizycznej, należy przede wszystkim zdiagnozować i usunąć jego przyczynę. W przypadku większości przyczyn bólu stóp bardzo dobrą terapią jest wykonywanie regularnych ćwiczeń fizjoterapeutycznych oraz noszenie wkładek ortopedycznych – oczywiście każda z tych metod leczenia musi być dopasowana do konkretnego urazu lub schorzenia, z jakim mamy do czynienia. Przykładowo wkładki ortopedyczne na ból podczas aktywności fizycznej mogą posiadać szeroki przód z pelotą metatarsalną odciążającą przestrzenie międzykostne, jeśli dokucza nam nerwiak Mortona, lub specjalny profil odciążający rozcięgno podeszwowe, jeśli cierpimy na ostrogę piętową. Odpowiednio dobrane i wykonane na wymiar wkładki ortopedyczne na ból podczas aktywności fizycznej nie tylko przynoszą stopom ulgę dając im właściwe podparcie i odciążenie, ale też działają na nie stymulująco wymuszając prawidłową pracę mięśni.

Jak dobrać wkładki ortopedyczne na ból stopy podczas aktywności fizycznej?

Doborem wkładek ortopedycznych na ból stopy podczas aktywności fizycznej powinien się zająć profesjonalista w tej dziedzinie. Przeprowadzi on dokładne badania komputerowe stóp i szczegółową analizę podoskopową, a następnie precyzyjnie wymodeluje termoformowalne wkładki, tak aby idealnie pasowały do potrzeb konkretnego pacjenta, jego stóp i obuwia. Takie indywidualnie dopasowane wkładki ortopedyczne na ból podczas aktywności fizycznej można kupić w wielu miastach w Polsce. Prym w tym przypadku wiedzie nasz gabinet ForOrto, w którym wykonujemy na zamówienie wysokiej jakości wkładki ortopedyczne na ból podczas aktywności fizycznej oraz na wiele innych schorzeń. Są one wygodne, komfortowe i niezwykle trwałe, a przy tym skutecznie wspomagają leczenie wszelkich kontuzji i schorzeń obejmujących aparat ruchu, zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych. W naszym gabinecie w Warszawie, przy ul. Racławickiej 129, lok U1 otrzymasz profesjonalną pomoc w zdiagnozowaniu przyczyny bólu oraz będziesz mógł zamówić wkładki dopasowane do Twoich potrzeb, korygujące wszystkie dysfunkcje stóp. W ciągu ok. 45 minut będziesz mieć spersonalizowane wkładki i już od następnego dnia uprawianie sportu nie będzie wiązało się z bólem.

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas