logo fororto
Umów wizytę

(+48) 794 436 440

Wkładki na płaskostopie poprzeczne

wkladki na plaskostopie poprzeczne

Jakie mamy rodzaje płaskostopia?

W naszej stopie wyróżniamy kilka łuków. Dwa najważniejsze to łuk poprzeczny i łuk przyśrodkowy. Najczęstszą wadą jest obniżenie tych łuków, a więc płaskostopie. Czasami spotykamy się z dużym wysklepieniem łuku przyśrodkowego i wtedy mamy tzw. stopę wydrążoną. Jest to jednak dużo rzadziej spotykana deformacja.

Płaskostopie podłużne to sytuacja, kiedy łuk znajdujący się po wewnętrznej stronie stopy, jest rozpłaszczony. Często również kostki zapadają się do środka, a ślady zostawiane na mokrej podłodze lub piasku nie zawierają charakterystycznego wycięcia. Jest to ten rodzaj płaskostopia, który częściowo jest zależny od nas i można go w dużym stopniu wyćwiczyć. Potrzebna do tego jest odpowiednio dobrana rehabilitacja uzupełniona o właściwe podparcie stopy poprzez noszenie odpowiednich wkładek ortopedycznych.

Płaskostopie poprzeczne to sytuacja kiedy łuk poprzeczny utworzony przez kości śródstopia jest obniżony. Z naszego doświadczenia wynika, że ok. 80 % pacjentów ma większy lub mniejszy problem z łukiem poprzecznym. Cechami charakterystycznymi obniżonego łuku poprzecznego są:

  • rozpłaszczenie stopy na szerokość
  • palce młoteczkowate
  • obecność modzeli/odcisków na środku stopy (najczęściej II-IV głowy kości śródstopia)
  • obecność paluchów koślawych.

W przypadku tego rodzaju schorzenia niestety szansa na wyćwiczenie jest minimalna. Należy wtedy wykonać specjalne wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne, które w sposób bierny wspomogą nasze stopy.

Czym spowodowane jest płaskostopie poprzeczne?

W obecnych czasach nasze stopy mają bardzo mało możliwości treningu podczas codziennego życia. Obuwie, które nosimy, teren, w którym się poruszamy oraz coraz powszechniejsza nadwaga, mają niestety negatywny wpływ na kondycję naszego łuku poprzecznego. Stopa nie jest odpowiednio stymulowana do pracy (szczególnie ważne jest to w okresie wzrostu – wtedy mamy jeszcze szanse na poprawę), przez co łuk poprzeczny się rozpłaszcza. W takiej sytuacji wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne zapewnią nam odpowiednie podparcie stóp i prawidłową postawę. W zaawansowanym stadium płaskostopia natomiast, stosuje się leczenie operacyjne.

Jak wyglądają wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne?

Korekty łuku poprzecznego mogą wyglądać różnie. Najbardziej klasyczna wkładka na płaskostopie poprzeczne zawiera, w okolicy śródstopia, wypukły element zwany pelotą metatarsalną. Ma on na celu odpowiednie ustawienie stopy na podłożu. Stopa swój ciężar powinna opierać na trzech punktach podporu:

  • pięcie
  • I głowie kości śródstopia
  • V głowie kości śródstopia.

W takiej sytuacji stopa tworzy swego rodzaju trójkąt, który jest najstabilniejszą formą geometryczną. Każde odchylenie od takiego ustawienia destabilizuje stopę, a co za tym idzie, przeciążeniom ulegają inne struktury, m.in. mięśnie łydki oraz stawy np. kolanowe.

Skąd mam wiedzieć, że powinienem nosić wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne?

Jest wiele objawów mogących świadczyć o tym, że mamy problem z wysklepieniem naszego łuku poprzecznego. Często jest to ból podczas chodzenia lub stania, zlokalizowany w przodostopiu. Palce od II do V ustawiają się w sposób charakterystyczny, tj. młotkowaty – oznacza to, że stawy międzypaliczkowe zginają się nieprawidłowo i w takim przypadku bardzo często, buty uciskają palce od góry, powodując bolesne obtarcia. Kolejną cechą dla płaskostopia poprzecznego są halluksy, tj. paluchy koślawe. Ze względu na złe obciążenie stopy i błędne jej przetaczanie dochodzi do zaburzenia osi stawu śródstopno-palcowego i jego skoślawienia. Wkładki korekcyjne na płaskostopie poprzeczne, w takiej sytuacji, nie będą w stanie cofnąć zmian strukturalnych, ale będą mogły zahamować ten proces i nie dopuścić do pogorszenia się tych nieprawidłowości.

Potrzebujesz pomocy ze stopami?

Napisz do nas