Czy do wkładek ortopedycznych potrzebne jest specjlane obuwie?

Czy wkładki można stosować w zwykłym obuwiu?

Jeśli zależy nam na tym, żeby wkładki ortopedyczne dobrze spełniały swoje zadanie, zadbajmy o to, by były odpowiednio dopasowane zarówno do naszej stopy, jak i obuwia. Nie musimy jednak w tym przypadku zaopatrywać się w specjalny rodzaj butów, wkładki mogą być z powodzeniem stosowane w niemal każdego typu obuwiu codziennym – od półbutów po czółenka. Wystarczy tylko, aby but był minimalnie zabudowany, co uchroni wkładkę przed przesuwaniem się. Dzięki temu, że będzie się pewnie trzymać, zagwarantuje stopie stałą korekcję ułożenia podczas ruchu i zapewni jej niezbędną stabilizację.

Czy wkładki są do jednej pary, czy pasują do wszystkich butów?

Każdą parę indywidualnie dobieranych wkładek dostosowuje się zazwyczaj do jednej pary obuwia. Są one precyzyjnie szlifowane tak, aby pasować do rozmiaru, kształtu i podeszwy. Jednak nie wyklucza to przekładania wkładek do innych butów. Oczywiście istnieje szansa, że jedna para wkładek nie będzie pasowała do wszystkich naszych butów, ale na pewno nada się do noszenia w co najmniej kilku parach. Wyjątkiem są specjalistyczne wkładki do obuwia np. do butów SPD czy narciarskich.

W jaki sposób dopasowuje się wkładki do obuwia?

Wkładki ortopedyczne zawsze dopasowywane są najpierw do stopy pacjenta, jej wielkości, kształtu, asymetrii oraz ewentualnych defektów – dokonuje się tego metodą termoformowania po uprzednim wykonaniu szeregu szczegółowych badań diagnostycznych i analiz pomiarowych. Następnie, po odpowiednim wymodelowaniu, wkładka poddawana jest wykończeniowej obróbce technicznej, która obejmuje precyzyjne przycinanie i szlifowanie jej krawędzi tak, aby idealnie pasowały do konkretnego buta. W ten sposób przygotowana wkładka nie będzie się przesuwać w bucie ani odkształcać, słowem: dobrze się z nim zintegruje, a co za tym idzie – zagwarantuje maksymalny komfort i najlepsze możliwe efekty lecznicze.

Czy wkładki można dostosować do każdego rodzaju obuwia?

Indywidualne wkładki ortopedyczne można bez problemu dopasować do wielu różnych rodzajów obuwia, w tym butów codziennego użytku, takich jak mokasyny, trampki czy półbuty, oraz butów sportowych, na przykład biegowych, rowerowych i trekkingowych. Można je nawet dostosować do butów, które charakteryzują się mocno usztywnioną konstrukcją (narciarskich, łyżew, rolek itp.) i przez to nie pozwalają stopie swobodę ruchów w trakcie uprawiania sportu – wkładki doskonale niwelują tę wadę fabryczną. Najłatwiej dopasowuje się wkładki do obuwia na płaskim obcasie, choć nie jest to niezbędny wymóg. Jeśli lubisz buty na wysokim obcasie i nie chcesz z nich zrezygnować lub nie możesz tego zrobić ze względu na obowiązujący Cię w pracy dress code, to też żaden problem. Wkładki ortopedyczne można z powodzeniem stosować nawet w szpilkach – są wręcz do nich zalecane.